Kempeleen Maratonklubi
Kempeleen Maratonklubi ry:n logo

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

12.Kempele-maraton 25.8.2001
Lopputulokset KeMaKi
Sarjat:
(klikkaa haluamasi sarjan kohdalta, ellet halua selata kaikkia tuloksia )

Miehet maraton: Miehet Miehet 40v Miehet 45v Miehet 50 v
Miehet 55v Miehet 60 v Miehet 65v
Miehet kunto
Naiset maraton: Naiset Naiset 40v Naiset 50v Naiset 60v
Naiset kunto
Miehet puolimaraton: Miehet Miehet 40v Miehet 50v Miehet kunto
Naiset puolimaraton: Naiset Naiset 40v Naiset 50v Naiset kunto
Maantiejuoksun piirimes-
taruuskilpailu:
PMM PMN

Sarja: Miehet 42.195 km

1. Janne Huru Haukiputaan Veikot 2.53.42
2. Hans Byggmästar 2.54.53
3. Juha Kähkölä 2.55.26
4. Aki Moilanen Oulun Pyrintö 2.57.43
5. Samuli Hannula KAKSKunto 2.58.21
6. Jouko Takalo Kuivaniemen Isku 3.00.56
7. Mikko Penttilä Team Exp 3.10.18
8. Jyrki Leskelä Oulu 3.22.33
9. Ilpo Vitikka Varalan Maratonklubi 3.22.40
10. Mika Hyppönen S-SKS Kunto 3.23.46
11. Matti Koukkari ValVa 3.26.58
12. Ville Vimpari Oulu 3.29.46
12. Jouni Tahkola Kempeleen Kiri 3.30.44
14. Ari Järnfors Kemi 3.42.08
15. Jarmo Holappa Lujatalo 4.01.58
16. Vesa Korkala Oulu 4.03.35
17. Esko Korhonen Oulun yliopisto 4.04.44
18. Tarmo Ruotsalainen ONMKY/KKM 4.05.04
19. Raino Nivala 4.06.21
20. Petri Väisänen S-SKSKunto 4.28.57
21. Matti Rauhala Helsinki 4.56.21
22. Väinö Vähäsarja Kuopio 5.02.20

Sivun alkuun                   

Sarja: Miehet 40v   42.195 km

1. Hannu Rönkkö LeUrh 3.07.28
2. Jarmo Laurila Oulunsalo 3.10.43
3. Mika Louhimo ONMKY/Tönköt 3.29.39
4. Simo Pasanen PihTu 3.34.36
5. Juha Röning Oulun Yliopisto 3.37.48
6. Lauri Ylipukki OLK 3.40.22
7. Jari Vanhatalo ONMKY/KKM 3.44.07
8. Pekka Romppainen Kelpokuljetus 4.11.44
9. Timo Mäkikyrö Tiehallinto/Oulun tiepiiri 4.12.55
10. Raimo Rantaiso Oulun Ylkiopisto 4.36.16

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet 45v   42.195 km

1. Kalervo Tyni Taivalkosken Kuohu 2.48.07
2. Esa Piiroinen KäKa 3.06.08
3.  Martti Oravakangas 3.08.18
4. Olli Juntunen Haukiputaan Veikot 3.09.26
5. Raimo Kuusamo Kuusamo 3.16.22
6. Lauri Mikkonen ONMKY/KKM 3.17.24
7. Kari Kautio 3.20.12
8. Reijo Hummasteniemi NK Cables 3.30.11
9. Mauri Pikkarainen Pyhäjoen Pauhu 3.31.18
10. Jouni Ollila Pattijoki 3.53.31
11. Ari Okkonen OBB Research Oy/Oulu 4.36.45

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet 50v   42.195 km

1. Heikki Jämsä Haukipudas 3.22.01
2. Paavo Tuppurainen Kuop RRR 3.31.05
3. Edvin Hepokangas Oulu 3.39.02
4. Esko Tuohimaa ONMKY 3.39.10
5. Matti Mämmelä RaMa 4.01.15
6. Veikko Meriläinen Haapajärven Kiilat 4.07.49
7. Risto Mällinen Kempele 4.21.54
8. Heikki Koskela LuuLe 4.26.19

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet 55v   42.195 km

1. Raimo Riihola IisVi 3.10.51
2. Jaakko Heikkinen KEV 3.19.55
3. Seppo Välkky YK 3.24.44
4. Veli Kaakinen Oulunsalon Vasama 3.28.31
5. Heikki Paukkeri KeMaKi 3.29.22
6. Solo Kattilanmäki KolHo 3.33.48
7. Veikko Yijälä Häijyt 3.45.30
8. Onni Tiiperi Alatornion Pirkat 3.45.37
9. Keijo Raudaskoski ALTPI 3.46.01
10. Alpo Pelkonen Oulunsalon Vasama 3.54.32
11. Pertti Ryhänen Häijyt 3.57.14
12. Meiksi Johdanto Helsinki 4.18.00
13. Eero Annanpalo. Kemijärvi AMC 4.22.58
14. Matti Huotari Lapin Veikot/Häjyt 5.41.51

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet 60v   42.195 km

1. Matti Karjalainen PAO/Oulu 3.57.57
1. Paavo Takalahti Kempeleen Sporttipojat 3.57.57
3. Tauno Siik 4.10.20

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet 65v   42.195 km

1. Tauno Ruhanen Kiuruveden Jänne 3.45.48
2. Pertti Näsänen Lieksan Urheilijat 3.53.56
3. Martti Raussi Kirurgipalvelu 4.19.15
4. Vieno Koivumaa OUKI 4.39.29
5. Seppo Heiskanen KusVu 5.33.56
6. Lauri Halonen Pyhäsalmi 5.37.04

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet Kunto   42.195 km

1. Janne Immonen Sotkamo 2.53.25
2. Pertti Lehtonen Rauhalahden Roadrunners 3.28.46
3. Seppo Moilanen Nettijuoksijat 3.30.01
4. Juha Liljamo Oulun Myyntimiehet 3.34.51
5. Timo Ronkainen KEV/Inst.Ronkainen 3.44.48
6. Kalevi Varpu Oulu 3.47.51
7. Kari Skopa Kiiminki 3.48.36
8. Ilkka Hirvikoski AMC-Roi 3.51.42
8. Jani Määttä LNM 4.06.09
10. Pasi Piippo Oulu 4.07.14
11. Pertti Vanhala Kempele 4.18.10
12. Tommi Sulkala Nosturiliike Sulkala 4.21.39
13. Ilkka Huttu Haukipudas 4.33.24
14. Toimi Myllylä 4.45.54
15. Kalevi Saukkonen Varsinais-Suomen Vet 4.58.30

Sivun alkuun                    

Sarja: Naiset   42.195 km

1. Maarit Koskelo Oulu 4.06.03
2. Marja-Leena Lotvonen Rokuan Ryhti 4.31.45

Sivun alkuun                    

Sarja: Naiset 40v   42.195 km

1. Inkeri Junkkonen RRR 3.20.04
2. Pirkko Pelttari 4.14.43

Sivun alkuun                    

Sarja: Naiset 50v   42.195 km

1. Ani Aaltonen Vaalan Karhu 4.10.28
2. Birgitta Raittinen 4.37.47

Sivun alkuun                    

Sarja: Naiset 60v   42.195 km

1. Auli Korhonen Suonenjoki 4.18.38

Sivun alkuun                    

Sarja: Naiset Kunto  42.195 km

1. Anita Ortju Sotkamo 3.57.57
2. Kirsi Nissilä 4.02.39
3. Aila Runtti Kempele 4.17.22
4.  Anu Hilli Oulu 4.25.30

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet puolimaraton  21.2 km

1. Hannu Niemelä ONMKY 1.13.04
2. Teppo Ronkainen ONMKY 1.14.05
3. Ismo Pudas Iin Yritys 1.15.31
4. Juha Palonen Teri 1.16.27
5. Kari Pakaslahti ONMKY 1.16.55
6. Petri Huhtala ONMKY 1.17.47
7. Hans Kitti ONMKY 1.18.29
8. Pauli Turtinen Yli-Iin Naseva 1.19.40
9. Petri Hannula Haukiputaan Veikot 1.24.30
10. Heikki Immonen MKW 1.26.56
11. Sami Halonen Iin Yritys 1.27.58
12. Reijo Juntunen Iin Yritys 1.28.21
13. Pekka Kivijärvi Piippolan Terävä 1.28.28
14. Meia Oveja Haukipudas 1.34.08
15. Matti Toivola Alatornion Pirkat 1.42.04
16. Ilkka Iisakka Kiiminki 1.44.05
17. Rauno Soudunsaari Oulun Yliopisto 1.46.36
18. Mikko Flink 1.47.07
19. Esa Väisänen Kajaani 1.53.19
20. Petri Vartiainen Oulu 1.53.29
21. Kari Niska Oulu 2.00.51
22. Eero Hietapelto Oulu 2.04.26
22. Tapio Tenhu Oulu 2.04.26
24. Jani Kauppinen 2.06.52
25. Tapani Turpeinen 2.21.13
26. Heikki Helomaa Oulu 2.28.09
27. Matti Mäkelä Oulunsalo 2.51.57

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet puolimaraton 40v.  21.1 km

1. Timo Pöllänen 1.19.35
2. Jari Kostilainen ONMKY 1.20.28
3. Erkki Ronkainen NK Cables 1.21.00
4. Seppo Keltamäki Iin Yritys 1.21.57
5. Pertti Haanpää Merilapin Maratoonarit 1.22.47
6. Timo Humppi K-SKS Kunto 1.24.01
7. Heikki Ojantakanen Oulunsuun Heitto 1.24.19
8. Erkki Niiranen Ii 1.24.10
9. Juhani Tervola OUKI 1.34.36
10. Esa Vanhatalo Oulu 1.34.37
11.  Tuomo Leimurautio Lumijoen Lumiukot 1.35.15
12. Taito Raitakallio Alatornion Pirkat 1.35.42
13. Sulevi Leinonen Raahen Sportti Veter 1.35.58
14. Keno Pihlajamaa Raahen Sportti Veter 1.40.08
15. Heikki Sieppi Oulu 1.40.54
16. Kari Kaikkonen Sonera/Oulu 1.44.39
17. Ahti Juntunen PuoRy 1.45.50
18. Veli Karjalainen PolarGas 1.46.55
19. Eino Keränen Elektrobit Kajaani 1.48.09
20. Pekka Keränen 1.49.29
21. Ilkka Juntunen Hydnum 1.49.57
22. Jukka Miettunen Oulu 2.08.08
23. Günter Schwab Elektrobit Kajaani 2.11.41

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet puolimaraton 50v.  21.1 km

1. Aimo Aho Raahen Sportti Veteraanit 1.37.52
2. Leo Tiiro Iin Yritys 1.38.59
3. Erkki Manninen Oulunsuun Heitto 1.40.23
4. Tuure Leinonen Ii 1.43.23
5. Pentti Laurila KKaluste 1.43.56
6. Paavo Uusitalo Puukeskus 1.44.11
7. Lauri Päkkilä ONMKY/KKM 1.45.44
8. Jaakko Okkonen Kempele 1.45.52
9. Juhani Myllyoja Oulu 1.47.03
10. Raimo Pöykiö Tiehallinto/Oulun tiepiiri 1.49.39
11. Seppo Salmela PSOAS 1.51.17
12. Veijo Tammi 1.57.52
13. Mauri Haataja OAMK 1.57.53
14. Antonio Cocchio Italia 2.04.52
15. Kari Vehmainen Espoo 2.06.39
16. Pekka Piispanen Oulu 2.08.55

Sivun alkuun                    

Sarja: Miehet puolimaraton Kunto  21.1 km

1. Jouni Välipakka PuPo 1.22.37
2. Jani Oravamöki Oulun Hiihtoseura 1.24.17
3. Juha Tiilikainen Paksukumiteam 1.24.58
4. Kari Lilleberg HaVe 1.27.52
5. Aulis Kaasinen P-P:n Ympäristökeskus 1.27.58
6. Veli-Matti Niskanen HaVe 1.29.51
7. Pekka Kukkula Skanska 1.31.50
8. Juha Pitkänen Oulunsalo 1.34.19
9. Kai Sirniö Oulu 1.35.36
10. Tarmo Malvalehto Kemi 1.35.59
11. Veijo Malvalehto Kemi 1.36.06
12. Jarmo Hartikka Kiiturit 1.36.21
13. Mikko TErvo Oulu 1.39.39
13. Risto Skarp OUKI 1.39.39
15. Veli-Matti Kulla Haukipudas 1.41.16
16. Tauno Hinkula Oulu 1.41.25
17. Pertti Kemi Oulu 1.42.35
17. Jari Lämsä Viestimaa Oy 1.42.35
19. Vesa Haapea KEMAKI 1.46.05
20. Mauno Väisänen 1.46.12
21. Ari-Pekka Valtanen Oulunsalo 1.47.05
22. Olli Suonne Spove Hk 1.47.27
23. Olli Siponen Oulun Yliopisto 1.48.29
24. Seppo Petäjäniemi NET 1.49.55
24. Janne Niva Oulunsalo 1.49.55
26. Jari Rantamaula 1.50.38
27. Timo Kurvinen NK Cables 1.51.50
28. Teuvo Valtanen Oulunsalo 1.52.29
29. Hannu Pesola PolarGas 1.53.24
30. Tenho Tuomela JT-Talo 1.54.51
31. Yrjö Kelhä OSUT ry 1.55.30
32. Reijo Enqvist Oulu 1.56.17
33. Pekka Rautakorpi ONMKY 1.56.28
34. Ari Brunni LNM 1.56.39
35. Karri Oikarinen Kempele 1.58.57
36. Niko Krohns Oulu 2.00.26
37. Toni Krohns Oulu 2.00.27
38. Vesa Okkonen Raahe 2.00.50
39. Jari Virta 2.01.11
39. Esa Tuulari Kempele 2.01.11
41. Petri Kiviluoma Oulu 2.02.05
42. Erkki Pyykkönen Lujatalo 2.02.55
43. Juha Sipilä Kempele 2.03.11
43. Ilkka Lukkariniemi 2.03.11
45. Jarmo Nissi 2.05.36
46. Antti Karjalainen 2.06.09
47. Risto Haataja Kuusamo 2.07.50
48. Juha Maalismaa 2.08.05
49. Risto Tokola 2.08.35
50. Ari Nykänen PolarOsa 2.08.53
51. Uki Lahtinen Oulu 2.10.21
52. Markku Karjalainen Vaalan Karhu 2.13.26
53. Esko Hernesniemi Pelso 2.13.27
54. Jouni Tokola 2.13.52
55. Jyrki Ervasti Oulu 2.20.08
56. Kalle Komulainen Oulunsalo 2.22.04
57. Markus Honkavuori 2.22.45
58. Jukka Karppinen Rantsila 2.30.13

Sivun alkuun                    

Sarja:Naiset puolimaraton  21.1 km

1. Marjo Mulari Oulun Pyrintö 1.26.33
2. Inke Höflingf OuTrinit 1.34.48
3. Mervi Pessa Alatornion Pirkat 1.43.26
4. Aune Lassila Oulun Yliopisto 1.51.49
5. Anne Riepula Kuivaniemen Yritys 1.56.55
6. Johanna Kärki 2.06.52
7. Katja Marjala 2.28.30
8. Niina Kivilahti 2.28.51
9. Inga-Maria Vaara 2.38.07

Sivun alkuun                    

Sarja:Naiset puolimaraton 40v.  21.1 km

1 Helena Rantakari Raahen Vesa 1.25.01
2. Sari Kohonen KSK Kunto 1.30.16
3. Sisko Hiltunen ONMKY 1.37.18
4. Aila Jaatinen ONMKY 1.39.12
5. Terttu Härkönen RiPy 1.41.36
6. Pirkko Posio PosPy 1.48.39
7. Leena Savukoski Tiehallinto/Oulun tiepiiri 1.49.52
8. Aira Peipponen Kemijärvi AMC 1.54.21
9. Sirkka Kettunen Vaalan kunta 2.08.57
10.Pirjo Annanpalo Kemijärvi AMC 2.28.55
11. Tarja Krohns Oulu 2.29.00

Sivun alkuun                    

Sarja:Naiset puolimaraton 50v.  21.1 km

1. Annikki Tammi Ikiliikkujat 1.52.42
2. Pirkko Kinnunen Ylivieska 1.56.41
3. Riitta Lavander Ylivieska 1.59.19
4. Kyllikki Huotari Lapin Veikot 2.00.53
5. Irja Yli-Marttila 2.21.38

Sivun alkuun                    

Sarja:Naiset puolimaraton kuntosarja  21.1 km

1. Seija Tervonen Oulu 1.41.29
2. Riitta Karjalainen 1.48.08
3. Mari Pitkänen Liminka 1.50.17
4. Leena Tuppurainen 1.50.18
5. Kaisa Myllylä 1.53.54
6. Ulla Junttola LNM 1.54.04
7. Anu Pulkkinen Kempele 2.02.53
8. Merja Aitto-Oja Liminka 2.04.02
9. Tarja Hand Iin Urheilijat 2.06.17
10. Päivi Lavander Ylivieska 2.06.38
11. Kati Hinkula Tampere 2.08.07
12. Tiina Sipola 2.08.52
13. Aira Piekkari Kempele 2.09.25
14. Linnea Ervasti Oulu 2.12.36
15. Eija Jumisko Kalix 2.13.19
16. Riikka Savela Raahe 2.13.42
17. Riitta Palinsaari Kempele 2.15.51
18. Marika Koskela-Kontu Muhos 2.16.50
19. Tiina Juujärvi 2.18.29
20. Sirkka-Liisa Viitola NMKY/KKM 2.21.37
21. Merja Simula Oulu 2.21.38
22. Minna Kylmäaho Rantsila 2.30.13
23. Mari Lahtinen Oulu 2.32.20
24. Minna Hämäläinen 2.42.37
25. Tiina Haataja Kuusamo 2.45.48

Sivun alkuun                    

Maantiejuoksun piirimestaruuskilpailu: Miehet

1. Hannu Niemelä
2. Teppo Ronkainen
3. Ismo Pudas
4.Kari Pakaslahti
5. Petri Huhtala
6. Hans Kitti
7. Jari Kostilainen
8. Sami Halonen
9. Erkki Niiranen
10. Tuomo Leimurautio

Maantiejuoksun piirimestaruuskilpailu: Naiset

1. Helena Rantakari
2.  Inke Höfling
3. Sisko Hiltunen
4. Aila Jaatinen

Sivun alkuun                    

Hyvän Kunnon Kierroksen puolimaraton

1. Jouni Välipakka
2. Jani Oravamäki
3. Heikki Ojantakanen
4. Reijo Juntunen
5. Veli-Matti Niskanen
6. Pekka Kukkula
7. Erkki Niiranen
8. Matti Toivola
9. Kari Kaikkonen
10. Mikko Flink
11. Markus Honkavuori
12. Matti Mäkelä

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017