Kempeleen Maratonklubi
Kempeleen Maratonklubi ry:n logo

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018

14.KEMPELE-MARATON 3.8.2002 LOPPUTULOKSET
Kempele-Maraton Piirimestaruus Veteraanien SM Veteraanien SM Joukkue
Sarja M yleinen   42.195 km
1.  Ismo Pudas			Iin Yritys		2.33.20
2.  Petri Huhtala		ONMKY             	2.34.11
3.  Arto Kuopus			Pudasjärven Urheilijat	2.36.49
4.  Ilkka Lötjönen		Imatran Urheilijat	2.43.37
5.  Juha Nousiainen		Lapinlahden Veto  	2.45.16
6.  Ari Ahtiainen		Joken Talli            	2.48.06
7.  Ismo Kullberg		Ikiliikkujat		2.51.10
8.  Jukka Heino			Teivo Stayers     	2.55.57
9.  Esko Impola			Pattijoki         	2.57.59
10. Kaj Lindskog		IKMyrnan          	2.58.42
11. Arto Näsänen		Imatran Urheilijat	3.01.53
12. Janne Huru			Haukiputaan Veikot	3.05.32
13. Olli Hyyppä			Elektrobit	   	3.07.03
14. Eero Moilanen		Oulu	  		3.20.39
15. Jyrki Leskelä		SK Pohjantähti		3.21.14
16. Pertti Virmakoski		Immelän Vihuri 		3.31.22
17. Mikko Alakärppä		Tilitoimisto Alakärppä	3.43.54
18. Veikko			YlijäläHäjyt		3.48.18
19. Arto Lämsä			Iin Yritys	   	3.55.08
20. Kjell Sundell		Pinnistys/Kokkola	3.57.54
21. Veijo Malvalehto		Keminmaa		4.09.27
22. Sami Luomanperä		Oulu			4.12.31
23. Petri Anttila		Oulu	  		4.28.25
24. Kimmo Kyhälä		Kiiminki		4.47.05
Sarja M yleinen   neljännesmaraton 10.55 km
1. Pekka Seppinen		Ruukin Kisa		36.52
2. Mikko Majala 		Tornio			37.38
3. Kari Pakaslahti		ONMKY			37.57
4. Marko Virtanen					38.53
5. Marko Laitila		Piippolan Terävä	43.36
6. Juha Torvinen		Oulu			1.03.24
7. Hannu Kokki			Kerimäen Urheilijat	1.19.17
Sarja M40         42.195 km
1. Aulis Ihalainen		IisVi			2.37.51
2. Vesa Hyvärinen		Teivo Stayers		2.47.58
3. Ari Kokkonen			KeMaKi			2.49.23
4. Veikko Kääriä		Kiimingin Urheilijat	2.53.57
5. Heikki Nöjd			Iin Yritys		2.56.25
6. Jyrki Kaivo-oja		Lapinlahden Veto	3.07.41
7. Raimo Lääkkölä		AMC			3.12.17
8. Jarmo Salo			Oulu			3.24.10
9. Mika Louhimo			ONMKY/Tönköt		3.29.19
10. Lauri Ylipukki		Oulu			3.30.46
11. Jari Vanhatalo		ONMKY/KKM		3.31.05
12. Steve Kåla			KKTP			3.33.08
13. Ahti Juntunen		Puolangan Ryhti		3.49.36
14. Ari Aspia			Levin Heinäkengät	3.59.27
15. Jouni Laitinen		PiVe			5.09.30
Sarja M45         42.195 km
1. Eero Lehtinen		RiiKV			2.45.42
2. Kalervo Tyni			Taivalkosken Kuohu	2.47.35
3. Jorma Mikkonen		ONMKY			2.50.49
4. Mikko Koivukangas		PAO Oulu		2.57.33
5. Jorma Hannikainen		KusVu			3.04.11
6. Martti Oravakangas		Pyhäjoen Pauhu		3.05.42
7. Toivo Tervola		ONMKY			3.07.01
8. Olli Juntunen		Haukiputaan Veikot	3.08.42
9. Lauri Jaatinen		Imatran Urheilijat	3.10.12
10. Mauri Pikkarainen		Pyhäjoen Pauhu		3.10.53
11. Taisto Männikkö		Kuusamon Eräveikot	3.10.56
12. Juha Kontulainen		Nuorten Ystävät ry	3.11.08
13. Christer Sundqist		VSVU			3.13.57
14. Lauri Mikkonen		ONMKY/KKM		3.17.45
15. Tarmo Möykkymäki		YK			3.18.10
16. Börje Riska			KKTP			3.18.28
17. Kari Kentala		YK			3.19.24
18. Reijo Hummastenniemi	Ikiliikkujat		3.25.39
19. Seppo Pajuniva		Kuusamon Eräveikot	3.27.32
20. Kari Posio			Alatornion Pirkat	3.28.40
21. Clas-Eirik Slotte		IK Myran		3.37.21
22. Lauri Virkkula		Karhunkiertäjät		4.04.05
23. Rauno Valppu		OYKS/Vapari		4.15.53
24. Veikko Kanto		Kempele			4.38.24
Sarja M50         42.195
1. Teuvo Juuma  		Ikiliikkujat		2.54.25
2. Markku Hänninen		KeMaKi			2.58.34
3. Seppo Keltamäki		Iin Yritys		3.01.21
4. Veikko Möykkynen		MänVe			3.04.27
5. Pauli Kangas			RDS/Rovaniemi		3.06.36
6. Erkki Ylikoski		KankU			3.11.26
7. Onni Janhunen		Savonlinnan Seudun V	3.11.55
8. Paavo Kokko			Ylikiiminki		3.13.03
9. Heikki Pyhäluoto		Raahen Sportti Veter	3.17.16
10. Pertti Kähäri		MänVe			3.17.49
11. Heikki Jämsä		Haukipudas		3.19.03
12. Reino Penttinen		KankU			3.22.55
13. Kauko Siitala		Kempele			3.33.53
14. Esko Leinonen		Oulunsalo		3.38.42
15. Kari Tuomaala		Kuivaniemen Yritys	3.39.48
16. Heimo Martikkala		Häjyt			3.40.57
17. Edvin Hepokangas		Oulu			3.43.09
18. Reijo Lahtinen		Kuivaniemen Yritys	4.07.42
19. Väinö Lappalainen		Sporttiklubi/T		4.08.48
20. Veikko Meriläinen		Haapajärven Kiilat	4.28.51
Sarja M55         42.195 km
1. Veijo Rönkkö			MänVe			3.03.25
2. Reijo Monttonen		HJyry			3.09.03
3. Reijo Ojennus		KankU			3.10.46
4. Matti Viita-aho		LappVe			3.11.16
5. Lauri Ollitervo		HJyry			3.12.23
6. Pentti Laurila		Kiimingin Urheilijat	3.16.31
7. Seppo Välkky			YK			3.19.45
8. Simo Virkkala		KKTP			3.20.46
9. Ilpo Takanen			HJyry			3.22.00
10. Aarne Rajaniemi		Oulaisten Taru		3.23.28
11. Sauli Hujanen		MänVe			3.33.09
12. Pertti Ryhänen		HäjytEno		3.44.51
13. Anssi Joutsenlahti		KankU			3.48.43
14. Mauno Granqist		MänVe			3.49.16
15. Alpo Pelkonen		Oulunsalon Vasama	3.49.53
16. Ilkka Hirvikoski		AMC			3.50.14
17. Keijo Raudaskoski		Alatornion Pirkat	3.51.57
18. Esa Teppo			Kempele			4.08.44
19. Kalevi Saukkonen		VSVU			4.42.07
20. Veijo Tammi			Oulu			4.47.16
21. Pentti Hänninen					4.56.05
22. Terho Pekkinen		Häjyt			5.06.08
Sarja M60         42.195 km
1. Eino Hämäläinen		LUM			2.58.22
2. Pertti Gustafsson		KankU			3.12.48
3. Lauri Kiviniemi		KankU			3.16.10
4. Venni Heinilä		Kortelan		3.21.38
5. Osmo Korhonen		Varsinais-Suomen Vet	3.29.11
6. Heikki Paukkeri		KeMaKi			3.31.50
7. Martti Lepola		KP			3.34.15
8. Matti Karjalainen		PAO Oulu		3.35.35
9. Eero Hanni			Ikiliikkujat		3.36.46
10. Tauno Siik						3.50.58
11. Markku Kaikkonen		Kuivaniemen Yritys	4.47.38
Sarja M65         42.195 km
1. Raimo Kiander		Jääsken			3.10.15
2. Allan Juntunen		HSVU			3.32.03
3. Jussi Mäenpää		Häjyt			3.35.12
4. Toivo Kylmäaho		KeMaKi			3.37.09
5. Mikko Mäntyvaara		JKU			3.39.32
6. Pertti Näsänen		Lieksan U		3.45.12
7. Pentti Kotajärvi		HSVU			3.45.53
8. Väinö Latvala		Häjyt			3.57.49
9. Veikko Alapudas		Raahan Sportti Veter	4.10.26
10. Pertti Uimonen		Häjyt			4.15.20
11. Olli Suonne			Sporttiveteraanit He	4.27.45
12. Seppo Hemanus		VSVU			4.30.24
13. Pertti Siren		Sporttiveteraanit He	4.47.28
14. Niilo Korhonen		Leppävirran Urheilijat	4.57.59
15. Aaro Hakala			Häjyt			5.02.46
16. Pekka Kandolin		Häjyt			5.31.22
17. Seppo Heiskanen		KUSVU			5.40.14
Sarja M Kuntosarja         42.195 km
1. Juha Liljamo			Oulun Myyntimiehet	3.15.43
2. Juha Pelkonen		Sanginjoki		3.16.29
3. Petri Korpi			Oulu			3.45.56
4. Seppo Petäjäniemi		Nokia			3.55.16
5. Pertti Lehtonen		Kuopio			3.55.27
6. Jouni Seppälä		Kempele			3.56.51
7. Kari Pieniniemi		Oulainen		4.02.07
8. Tarmo Malvalehto		Kemi			4.05.01
9. Pertti Vanhala		Kempele			4.07.05
10. Esko Korhonen		Oulun Yliopisto		4.10.25
11. Mauri Haataja		OAMK			4.14.09
12. Esko Oja-Heiniemi		Kokkola			4.15.05
13. Tarmo Ruotsalainen		Oulun Yliopisto		4.22.26
14. Markku Toiviala		Oulu			4.27.03
15. Rauno Holmi			Ii			4.28.30
16. Risto Tokola		Oulu			4.31.43
17. Risto Hohenthal		Häjyt			4.54.14
Sarja M Kuntosarja Neljännesmaraton 10.55 km
1. Jyrki Perttunen		Oulu			38.17
2. Erkki Manninen		Oulunsuun Heitto	51.31
3. Hannu Kantonen		Isokyrö			56.41
4. Seppo Hätälä			Rantsila		57.17
5. Toivo Saikkonen		Fazer-leipomot		59.25
6. Janne Nukala			Oulunsalo		1.00.44
Sarja M Kuntosarja         Puolimaraton 21.1 km
1. Pauli Turtinen		YIN			1.20.15
2. Mika Pelttari		Teku Kajaani		1.22.51
3. Jani Oravamäki		Oulun Hiihtoseura	1.24.14
4. Pasi Kukkonen		Kempeleen Pyrintö	1.26.06
5. Jouni Siika-aho		Jämsä			1.26.12
6. Marko Pasivaara		Oulu			1.26.13
7. Veli-Matti Niskanen		Haukiputaan Veikot	1.26.59
8. Niilo Kauhanen		Yliviesk		1.29.05
9. Kari Lilleberg		Oulun Kilpa-Veljet	1.30.55
10. Jouko Kuorilehto		Elektron		1.31.22
11. Marko Määttä		Oulu			1.32.12
12. Ari-Pekka Valtanen		Oulunsalon Vasama	1.34.57
13. Jukka-Pekka Vuolukka	Avartum			1.35.21
14. Jukka Hakala		Suomussalmi		1.36.39
15. Jarmo Holappa		Oulu			1.37.20
16. Risto Koistinen		Jääli			1.37.36
17. Olli Siponen		Oulu			1.39.05
18. Risto Hyvänen		Raahen Maitohapot	1.39.31
19. Esko Hautaniemi		Haukiputaan Heitto	1.40.49
20. Pekka Jääskeläinen		Kuopio			1.41.05
21. Matti Hänninen		Raahen Sportti Veter	1.42.06
22. Janne Karjalainen		Oulu			1.42.49
23. Miika Kreivi		Kempele			1.43.38
24. Pertti Kemi			Oulu			1.44.06
25. Olavi Lukkarinen		SK Pohjantähti		1.44.33
26. Teuvo Valtanen		Oulunsalon Vasama	1.45.51
27. Kimmo Koskela		Oulunsalo		1.47.08
28. Markku Hemmilä		Kempele			1.47.35
29. Vesa-Pekka Palokangas	Piimega			1.50.09
30. Jaakko Määttä		Oulu			1.50.09
31. Mikko Flink			Oulu			1.50.47
32. Matti Väätäjä		Häjyt			1.50.49
33. Timo Kurvinen		Oulu			1.51.16
34. Tapio Manninen		Oulu			1.51.43
35. Jari Laurila		Oulu			1.52.20
36. Jaakko Ruokala		Team Run and Roll	1.55.03
37. Mikko Saariaho		Espoo			1.55.28
38. Petri Satomaa					1.56.04
39. Teemu Holappa		Oulu			1.57.45
40. Juhani Kangas		Kassamag		1.58.35
41. Janne Niva			Oulunsalo		1.59.00
42. Jaakko Päätalo		Liminka			1.59.08
43. Markku Lotvonen		Kello			2.00.22
44. Asko Putila						2.04.19
45. Tauno Sipola					2.18.53
46. Esa Kämäräinen					2.19.12
47. Eero Harju			USA			2.25.02
48. Jouni Heikura		Oulu			2.28.16
49. Pertti Päkkilä		Oulu			2.30.00
50. Sakari Vikamaa					2.33.55
Sarja M Yleinen   Puolimaraton 21.10 km
1. Teppo Ronkainen		ONMKY			1.10.51
2. Hannu Niemelä		ONMKY			1.12.37
3. Hansi Kitti			ONMKY			1.15.35
4. Marko Törmänen		TC Soleu		1.18.06
5. Kai Pyykkönen		KKV			1.18.15
6. Teemu Takalo			Oulunsalon Vasama	1.18.54
7. Juha Tiilikainen		Oulun Pyrintö		1.19.41
8. Aki Haataja			Kuusamo			1.20.21
9. Juha Kähkölä			Kempele			1.21.07
10. Mika Järvenpää		Kiimingin Urheilijat	1.23.00
11. Heikki Immonen		Muurola			1.23.40
12. Juha Vähämetsä		Kempeleen Kiri		1.25.01
13. Pekka Kivijärvi		Piippolan Terävä	1.25.48
14. Sami Torvinen					1.25.58
15. Sami Halonen		Raahen Vesa		1.26.02
16. Jari Hyrkäs			Aavasaksan Kisa		1.28.53
17. Jari Rauhala		Pihtiputaan Tuisku	1.29.24
18. Reijo Juntunen		Iin Yritys		1.30.01
19. Antti Saari			Kuusamo			1.30.54
20. Janne Klemetti		HaukiputaanHeitto	1.31.05
21. Mikko Lindholm		Oulunsuun Heitto	1.36.02
22. Ahti Haataja		Kiiminki		1.40.57
23. Jouni Marttila		Espoo			1.43.27
24. Petri Vartiainen		Oulu			1.45.08
25. Petri Kiviluoma		Oulunsalo		1.50.30
26. Juha Kaivorinne					1.54.54
27. Heikki Helomaa		SLO Oy			1.55.53
28. Tuomo Väisänen					1.57.50
29. Lauri-Heikki Kilpeläinen 	Liminka			2.07.10
30. Kalle Komulainen		Oulunsalon Vasama	2.28.16
Sarja M40         Puolimaraton 21.10 km
1. Ilpo Rönkkö			MänVe			1.16.56
2. Risto Jääskeläinen		Haapajär		1.19.56
3. Simo Pöllänen		Kempele			1.20.26
4. Heikki Ojantakanen		Oulunsuun heitto	1.22.49
5. Markku Siirtola		PORKU			1.24.58
6. Jukka Polso			KK-Team Pohjalainen	1.25.53
7. Ovadja Mejr			Haukipudas		1.26.52
8. Simo Pasanen			Pihtiputaan Tuisku	1.28.39
9. Juha Määttä			Oulu			1.29.14
10. Ilkka Suorsa		Oulu			1.29.34
11. Risto Skarp			Ikiliikkujat		1.34.15
12. Osmo Onnikas		Raahen Sportti Veter	1.34.34
13. Jari Ylönen						1.34.39
14. Taito Rantakallio		Alatornion Pirkat	1.34.53
15. Pasi Karjalainen		Haukipudas		1.36.03
16. Juhani Tervola		Ikiliikkujat		1.40.21
17. Veikko Kela			Oulun Kilpa-Veljet	2.07.49
18. Matti Mäkelä		Oulunsalo		2.37.09
Sarja M50         Puolimaraton 21.10 km
1. Veikko Similä		Vihdin Urheiluvetera	1.24.45
2. Lari Riusala			KeMaKi			1.26.17
3. Ari Heikkilä			Alavieskan Viri		1.26.23
4. Paavo Rytky			Lapin Sudet		1.27.02
5. Pentti Krigsholm		RDS/Rovaniemi		1.28.49
6. Curt Sandberg		Arlanda-Märsta SK	1.29.07
7. Jouko Kuusirati		Raahen Sportti Veter	1.30.31
8. Aulis Keltamäki		Vimpeli			1.30.52
9. Leino Poussu			Kuusamo			1.33.32
10. Aimo Aho			Raahen Sportti Veter	1.36.08
11. Matti Mämmelä		Raahen Maitohapot	1.39.01
12. Raimo Tapio			Oulu			1.40.42
13. Leo Tiiro			Iin Yritys		1.40.58
14. Mauno Keränen		Pudasjärven Urheilij	1.41.31
15. Juhani Myllyoja		Suomenma		1.44.59
16. Tuure Leinonen		Ii			1.45.14
17. Seppo Salmela		PSOAS			1.45.23
18. Mikko Hoikkala		Oulunsalon Vasama	1.47.55
19. Matti Lassila		Raahen Sportti Veter	1.48.10
20. Heikki Koskela		Luutaojan Lepsut	1.48.33
21. Esko Vakkilainen		Oulu			1.53.21
22. Martti Raussi		Kirurgi			1.56.06
23. Pekka Piispanen		Oulu			2.07.04
Sarja N Yleinen   42.195 km
1. Henriika Viitasaari		Lepardit		3.26.47
2. Anja Torkkola-Turunen	Haapaveden Urheilija	3.52.03
3. Anu Hilli			Oulu			3.55.56
4. Sisko Mertala		Kuivaniemen Yritys	4.05.00
5. Anu Pulkkinen		Kempele			4.05.01
6. Sari Lämsä			Kiiminki		4.14.43
7. Eini Launonen		ONMKY			4.25.36
Sarja N Yleinen   Neljännesmaraton 10.55 km
1. Erja Nurkkala		Ruukin Kisa		39.36
2. Eveliina Mäyrä		Kiuruveden Jänne	42.45
3. Leena Savukoski		Ylivieskan Kuula	48.23
4. Aira Peipponen		AMC			53.43
5. Tanja Väyrynen		Kempeleen Kiri		55.03
6. Annejaana Moilanen		Oulu			56.43
Sarja N40         42.195 km
1. Mervi Perkkiö		Ikiliikkujat		3.10.06
2. Erja Kiviniemi		Kittilä			3.13.06
3. Aino-Inkeri Junkkonen	RRRJkylä		3.20.31
4. Anja Saarinen		ONMKY			3.22.06
5. Mirja Kujala 		Imatra			3.26.04
6. Päivi Vuollo-Merilä		ONMKY/KKM		3.31.26
7. Tuija Lehtonen		Varsinais-Suomen Vet	3.31.44
8. Pirjo Arminen		PHVU			3.32.39
9. Pirjo Arkimaa		AMC			3.35.36
10. Juliaana Kaltakari		Ikiliikkujat		3.43.08
11. Aila Jaatinen		Ikiliikkujat		3.44.37
12. Pirkko Pelttari		Oulu			3.56.41
13. Leena Lahtinen		Kuivaniemen Yritys	4.07.41
Sarja N50         42.195 km
1. Orvokki Mäyrä		KiuJ			3.25.41
2. Marjatta Saimovaara		PHVU			3.34.21
3. Kaarina Länkinen		ONMKY			3.43.14
4. Vappu-Maija Okkonen		ONMKY/KKM		3.46.18
5. Anne Tourunen		Harjun U		3.49.15
6. Seija Kiuru			PHVU			3.58.15
7. Seija Piispanen		Varsinais-Suomen Vet	4.01.27
8. Annikki Tammi		Kuivaniemen Yritys	4.02.24
9. Riitta Koski			Vaasan Vasama		4.08.49
10. Marketta Hannula		Lepardit		4.20.32
11. Leena Myllykangas		Vaasan Vasama		4.40.29
12. Raija Svarvar		Vaasan Vasama		4.55.10
Sarja N60         42.195 km
1. Auli Korhonen		LeppUrh			4.27.07
2. Salli Kiviniemi		KankU			4.32.30
3. Irja Manner			Sporttiveteraanit He	5.53.51
Sarja N Kuntosarja 42.195 km
1. Eija Laitinen		Ii			4.14.42
2. Tiina Riepula		Kempele			4.43.54
3. Sinikka Nokelainen		PetPet			4.52.07
Sarja N Kuntosarja Neljännesmaraton 10.55 km
1. Lissu Hukkanen		Oulu			55.52
2. Satu Moilanen		Oulu			56.44
3. Henna Tuisku			Muurola			57.44
4. Raisa Lehtonen		Kuopio			1.01.09
5. Sari Saarela Oulu					1.07.37
6. Merja Rantakallio		Alatornion Pirkat	1.08.06
Sarja N Kuntosarja         Puolimaraton 21.10 km
1. Seija Tervonen		Oulu			1.39.23
2. Kati Haataja			Kuusamo			1.54.26
3. Päivi Kettunen		Oulu			1.55.44
4. Eija Jumisko			Kalix			1.56.39
5. Marja Hakala			Suomussalmen Osuuspa	2.00.05
6. Johanna Vesenterä		Jääli			2.01.54
7. Anna-Maija Saariaho		Espoo			2.05.56
8. Anne Kyllönen		Oulunsalo		2.09.35
9. Sirpa Kuns			USA			2.12.27
10. Sari Sallinen		ONMKY			2.17.32
11. Tiia Roininen		Jyväskylä		2.17.32
12. Katariina Pyrrö		Oulu			2.41.22
13. Kirsi-Mari Tervo		Oulu			2.41.22
Sarja N Yleinen   Puolimaraton 21.10 km
1. Maija Kukkohovi		Oulun Pyrintö		1.18.09
2. Jaana Ahonen			ONMKY			1.18.20
3. Marjo Mulari			Oulun Pyrintö		1.23.36
4. Sanna Lampi			Oulun Pyrintö		1.26.44
5. Marjo Loukkola		Rokuan Ryhti		1.27.00
6. Imke Höfling			RDS/Rovaniemi		1.28.05
7. Riitta Karjalainen		OYS/Kiiturit		1.45.18
8. Irmeli Suorsa		Oulu			1.48.05
9. Kaisu Kaikkonen		ONMKY/KKM		1.51.15
10. Minna Karppinen		Oulu			1.51.43
11. Kati Hinkula		Tampere			1.53.09
12. Pauliina Marjala		Oulu			2.06.41
13. Niina Kivilahti		Oulu			2.08.49
Sarja N40         Puolimaraton 21.10 km
1. Sisko Hiltunen		ONMKY			1.32.10
2. Taina Linna			ONMKY/KKM		1.33.30
3. Sirpa Kentala		YK			1.33.31
4. Sirpa Kuosmanen		RunSu			1.39.37
5. Maritta Terälä-Heape		ONMKY/KKM		1.44.10
6. Terttu Härkönen		Ristijärven Pyry	1.45.43
7. Leena Tuppurainen		OYS/Kiiturit		1.48.33
8. Auni Lassila			Oulu			1.49.15
9. Katri Repo			ONMKY/KKM		1.55.07
10. Maija-Liisa Jääskeläinen	Haapajär		1.56.17
11. Riitta Ukkola		Haukipud		2.05.58
12. Sirkka-Liisa Viitala	ONMKY/KKM		2.08.26
13. Eila Tuohino		RDS/Rovaniemi		2.08.49
Sarja N50         Puolimaraton 21.10 km
1. Anneli Rajaniemi		Oulaisten Taru		1.37.04
2. Riitta Vikstedt		OYS/Kiiturit		1.41.48
3. Gretel Utter			Arlanda-Märsta SK	1.49.10
4. Heljä Virkkala		KKTP			1.50.27
5. Pirkko Kinnunen		Ikiliikkujat		1.51.27
6. Irja Yli-marttila		Oulu			2.37.49

PIIRIMESTARUUS PUOLIMARATON 3.8.2002 LOPPUTULOKSET
Sarja M Yleinen   21.10 km
1. Teppo Ronkainen		ONMKY			1.10.51
2. Hannu Niemelä		ONMKY			1.12.37
3. Hansi Kitti			ONMKY			1.15.35
Sarja N Yleinen   21.10 km
1. Maija Kukkohovi		Oulun Pyrintö		1.18.09
2. Jaana Ahonen			ONMKY			1.18.20
3. Sanna Lampi			Oulun Pyrintö		1.26.44
4. Sisko Hiltunen		ONMKY			1.32.10
VETERAANIEN SM-MARATON 3.8.2002 LOPPUTULOKSET
Sarja M35         42.195 km
1. Ismo Pudas			Iin Yritys		2.33.20
2. Petri Huhtala		ONMKY			2.34.11
3. Arto Kuopus			Pudasjärven Urheilij	2.36.49
4. Ilkka Lötjönen		Imatran Urheilijat	2.43.37
5. Juha Nousiainen		Lapilahden Veto		2.45.16
6. Ismo Kullberg		Ikiliikkujat		2.51.10
7. Jukka Heino			Teivo Stayers		2.55.57
8. Arto Näsänen			Imatran Urheilijat	3.01.53
9. Janne Huru			Haukiputaan Veikot	3.05.32
Sarja M40         42.195 km
1. Aulis Ihalainen		IisVi			2.37.51
2. Vesa Hyvärinen		Teivo Stayers		2.47.58
3. Ari Kokkonen			KeMaKi			2.49.23
4. Veikko Kääriä		Kiimingin Urheilijat	2.53.57
5. Heikki Nöjd			Iin Yritys		2.56.25
6. Jyrki Kaivo-oja		Lapinlahden Veto	3.07.41
7. Raimo Lääkkölä		Rovaniemi		3.12.17
8. Mika Louhimo			ONMKY/Tönköt		3.29.19
9. Jari Vanhatalo		ONMKY/KKM		3.31.05
10. Steve Kåla			KKTP			3.33.08
11. Jouni Laitinen		PieVeiko		5.09.30
Sarja M45         42.195 km
1. Eero Lehtinen		RiiKV			2.45.42
2. Kalervo Tyni			Taivalkosken Kuohu	2.47.35
3. Jorma Mikkonen		ONMKY			2.50.49
4. Jorma Hannikainen		KusVu			3.04.11
5. Toivo Tervola		ONMKY			3.07.01
6. Olli Juntunen		Haukiputaan Veikot	3.08.42
7. Lauri Jaatinen		Imatran Urheilijat	3.10.12
8. Krister Sundqist		Varsinais-Suomen Vet	3.13.57
9. Lauri Mikkonen		ONMKY/KKM		3.17.45
10. Tarmo Möykkymäki		YK			3.18.10
11. Börje Riska			KKTP			3.18.28
12. Kari Kentala		YK			3.19.24
13. Reijo Hummastenniemi	Ikiliikkujat		3.25.39
14. Seppo Pajuniva		Kuusamon Eräveikot	3.27.32
15. Kari Posio			Alatornion Pirkat	3.28.40
16. Clas-Eirik Slotte		IK Myran		3.37.21

Sarja M50                  42.195 km
1. Teuvo Juuma			Ikiliikkujat		2.54.25
2. Markku Hänninen		KeMaKi			2.58.34
3. Seppo Keltamäki		Iin Yritys		3.01.21
4. Veikko Möykkynen		MänVe			3.04.27
5. Erkki Ylikoski		KankU			3.11.26
6. Onni Janhunen		Savonlinnan Seudun V	3.11.55
7. Heikki Pyhäluoto		Raahen Sportti Veter	3.17.16
8. Pertti Kähäri		MänVe			3.17.49
9. Reino Penttinen		KankU			3.22.55
10. Kari Tuomaala		Kuivaniemen Yritys	3.39.48
11. Reijo Lahtinen		Kuivaniemen Yritys	4.07.42
Sarja M55         42.195 km
1. Veijo Rönkkö			MänVe			3.03.25
2. Reijo Montonen		HJyry			3.09.03
3. Reijo Ojennus		KankU			3.10.46
4. Matti Viita-Aho		LappVe			3.11.16
5. Lauri Ollitervo		HJyry			3.12.23
6. Pentti Laurila		Kiimingin Urheilijat	3.16.31
7. Seppo Välkky			YK			3.19.45
8. Simo Virkkala		KKTP			3.20.46
9. Ilpo Takanen			HJyry			3.22.00
10. Sauli Hujanen		MänVe			3.33.09
11. Pertti Ryhänen		HäjytEno		3.44.51
12. Anssi Joutsenlahti		KankU			3.48.43
13. Mauno Granqist		MänVe			3.49.16
14. Keijo Raudaskoski		Alatornion Pirkat	3.51.57
15. Kalevi Saukkonen		VsVu			4.42.07
16. Veijo Tammi			Oulu			4.47.16
Sarja M60                  42.195 km
1. Eino Hämäläinen		LUM			2.58.22
2. Pertti Gustafsson		KankU			3.12.48
3. Lauri Kiviniemi		KankU			3.16.10
4. Venni Heinilä		Kortelan		3.21.38
5. Osmo Korhonen		VSVU			3.29.11
6. Heikki Paukkeri		KeMaKi			3.31.50
7. Martti Lepola		KP			3.34.15
8. Eero Hanni			Ikiliikkujat		3.36.46
9. Tauno Siik						3.50.58
10. Markku Kaikkonen		Kuivaniemen Yritys	4.47.38
Sarja M65         42.195 km
1. Raimo Kiander		Jääsken			3.10.15
2. Allan Juntunen		HSVU			3.32.03
3. Jussi Mäenpää		Häjyt			3.35.12
4. Toivo Kylmäaho		KeMaKi			3.37.09
5. Mikko Mäntyvaara		JKU			3.39.32
6. Pertti Näsänen		Lieksan U		3.45.12
7. Seppo Hemanus		VSVU			4.30.24
8. Pentti Siren			Sporttiveteraanit He	4.47.28
9. Niilo Korhonen		Leppävirran Urheilij	4.57.59
10. Pekka Kandolin		Häjyt			5.31.22
Sarja M70         42.195 km
1. Pentti Kotajärvi		HSVU			3.45.53
2. Väinö Latvala		Häjyt			3.57.49
3. Veikko Alapudas		Raahen Sportti Veter	4.10.26
4. Pertti Uimonen		Häjyt			4.15.20
5. Olli Suonne			Sporttiveteraanit He	4.27.45
Sarja M75         42.195 km
1. Aaro Hakala			Häjyt			5.02.46
2. Seppo Heiskanen		KUSVU			5.40.14
Sarja N35         42.195 km
1. Sisko Mertala		Kuivaniemen Yritys	4.05.00
2. Anu Pulkkinen		Kempele			4.05.01
3. Eini Launonen		ONMKY			4.25.36
Sarja N40         42.195 km
1. Mervi Perkkiö		Ikiliikkujat		3.10.06
2. Anja Saarinen		ONMKY			3.22.06
3. Mirja Kujala			Imatran Urheilijat	3.26.04
4. Päivi Vuollo-Merilä		ONMKY/KKM		3.31.26
5. Pirjo Arminen		PHVU			3.32.39
Sarja N45         42.195 km
1. Erja Kiviniemi		Kittilä			3.13.06
2. Tuija Lehtonen		Varsinais-Suomen Vet	3.31.44
3. Pirjo Arkimaa		AMC			3.35.36
4. Juliaana Kaltakari		Ikiliikkujat		3.43.08
5. Aila Jaatinen		Ikiliikkujat		3.44.37
6. Leena Lahtinen		Kuivaniemen Yritys	4.07.41
Sarja N50         42.195 km
1. Orvokki Mäyrä		KiuJ			3.25.41
2. Marjatta Saimovaara		PHVU			3.34.21
3. Kaarina Länkinen		ONMKY			3.43.14
4. Anne Tourunen		Harjun U		3.49.15
5. Seija Kiuru			PHVU			3.58.15
6. Annikki Tammi		Kuivaniemen Yritys	4.02.24
7. Riitta Koski			Vaasan Vasama		4.08.49
8. Leena Myllykangas		Vaasan Vasama		4.40.29
9. Raija Svarvar		Vaasan Vasama		4.55.10
Sarja N55         42.195 km
1. Vappu-Maija Okkonen		ONMKY/KKM		3.46.18
2. Seija Piispanen		Varsinais-Suomen Vet	4.01.27
Sarja N60         42.195 km
1. Irja Manner			Sporttiveteraanit He	5.53.51
Sarja N65         42.195 km
1. Auli Korhonen		LeppUrh			4.27.07
2. Salli Kiviniemi		KanKu			4.32.30
VETERAANIEN SM-MARATON 3.8.2002 LOPPUTULOKSET
Joukkutulokset
N35  Joukkuemaraton
1. Kuivaniemen Yritys					12.15.05
                           Sisko Mertala	4.05.00
                           Anikki  Tammi	4.02.24
                           Leena Lahtinen	4.07.41
N40  Joukkuemaraton
1.ONMKY							10.36.46
                           Anja Saarinen	3.22.06
                           Päivi Vuollo-Merilä	3.31.26
                           Kaariina Länkinen	3.43.14
2.Oulun Ikiliikkujat					10.37.51
                           Mervi Perkkiö	3.10.06
                           Juliaana Kaltakari	3.43.08
                           Aila Jaatinen	3.44.37
3.PHVU							11.05.15
                           Pirjo Arminen	3.32.39
                           Marjatta Salmovaara	3.34.21
                           Seija Kiuru		3.58.15
N50 Joukkuemaraton
1.Vaasan Vasama						13.46.08
                           Riitta Koski		4.08.49
                           Leena Myllykangas	4.42.09
                           Raija Svarvar	4.55.10
M35 Joukkuemaraton
1.Iin Yritys						8.31.06
                           Ismo Pudas		2.33.20
                           Heikki Nöjd		2.56.25
                           Seppo Keltamäki	3.01.21
2.ONMKY							8.32.01
                           Petri Huhtala	2.34.11
                           Jorma Mikkonen	2.50.49
                           Toivo Tervola	3.07.01
3.Imatran Urheilijat					8.55.42
                           Ilkka Lötjönen	2.43.37
                           Arto Näsänen		3.01.53
                           Lauri Jaatinen	3.10.12
M40 Joukkuemaraton
1.KK-Team Pohjalainen					10.12.22
                           Börje Riska		3.18.28
                           Simo Virkkala	3.20.46
                           Steve Kåla		3.33.08
2.ONMKY							10.18.09
                           Lauri Mikkonen	3.17.45
                           Mika Louhimo		3.29.19
                           Jari Vanhatalo	3.31.05
M45 Joukkuemaraton
1.Ylivieskan Kuula					9.57.19
                           Tarmo Möykkymäki	3.18.10
                           Kari Kentala		3.19.24
                           Seppo Välkky		3.19.45
2.Varsinais.Suomen Vet.Urh.				11.25.15
                           Christer Sunqvist	3.13.57
                           OsmoKorhonen		3.29.11
                           Kalevi Saukkonen	4.42.07
M50 Joukkuemaraton
1.Mäntylahden Veto					9.25.41
                           Veijo Rönkkö		3.03.25
                           Veikko Möykkynen	3.04.27
                           Pertti Kähäri	3.17.49
2.KeMaKi						10.07.33
                           Markku Hänninen	2.58.34
                           Heikki Paukkeri	3.31.50
                           Toivo Kylmäaho	3.37.09
3.Kankaanpään Urheilijat				10.23.04
                           Erkki Ylikoski	3.11.26
                           Reino Penttinen	3.22.55
                           Anssi Joutsenlahti	3.48.43
                           
4.Kuivaniemen Yritys					12.35.08
                           Kari Tuomaala	3.39.48
                           Reino Lahtinen	4.07.42
                           Markku Kaikkonen	4.47.38
M55 Joukkuemaraton
1.Kankaanpään Urheilijat				9.39.44
                           Reijo Ojennus	3.10.46
                           Pertti Gustafsson	3.12.48
                           Lauri Kiviniemi	3.16.10
2.Helsingin Jyry					9.43.26
                           Reijo Montonen	3.09.03
                           Lauri Ollitervo	3.12.23
                           Ilpo Takanen		3.22.00

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018