Kempeleen Maratonklubi
Kempeleen Maratonklubi ry:n logo

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017


16.Kempele z Maraton 28.8.2004








Miehet maraton yleinen


1. 53 Hansi Kitti ONMKY 02:52:59
2. 7 Mika Penttinen Oulu 02:54:42
3. 51 Juha Kontulainen Nuorten Ystävät ry 03:09:35
4. 38 Janne Huru Haukiputaan Veikot 03:22:46
5. 5 Marko Heikkinen Oulu 03:26:23
6. 64 Jyrki Leskelä Nokia 03:30:42
7. 44 Kimmo Koskela Oulunsalo 03:32:48
8. 43 Jarmo Maaninka Oulunsalon Vasama 03:36:42
9. 95 Jukka Mällinen Rovaniemi 03:55:56
10. 109 Jarkko Kyrö Hokus Seikai 04:06:02
11. 71 Matti Aho Rovaniemi 04:11:44
12. 96 Teppo Heikkala Kuusamo 04:20:33
13. 39 Jarmo Lämsä Kuusamo 04:20:44
14. 58 Jari Satomaa Oulu 04:54:05
15. 4 Tatu Lähteenmäki Oulu 05:16:30








Miehet maraton 40 v


1. 2 Juha Röning Oulu 03:37:59
2. 90 Tarmo Ruotsalainen ONMKY 03:39:57
3. 85 Lauri Ylipukki Oulu 03:49:07
4. 104 Kari Mahonen Tervasulka 04:08:57
5. 87 Antti Rantakangas Eduskunnan Urheilukerho 04:18:06
6. 50 Pekka Riepula Kuivaniemen Yritys 05:36:12







Miehet maraton 45 v


1. 12 Jorma Mikkonen ONMKY 02:49:18 paras aika
2. 83 Veijo Paasovaara Oulunsalo 03:11:03
3. 103 Kari Kautio ONMKY/KKM 03:16:21
4. 70 Taisto Mannikko Kuusamon Erä-Veikot 03:28:58
5. 10 Ahti Säkkinen Säkkipuu 03:28:59
6. 11 Lauri Mikkonen ONMKY/KKM 03:29:38
7. 63 Onni Niemelä Oulu 03:44:02
8. 27 Martti Pelho Kuopio 05:13:56







Miehet maraton 50 v


1. 15 Teuvo Juuma PAO 02:57:17
2. 106 Heikki Jämsä Haukipudas 03:21:22
3. 16 Mauri Pikkarainen Pyhäjoen Pauhu 03:27:38
4. 14 Edvin Hepokangas Oulu 03:37:38
5. 97 Paavo Niskanen Kiuruvesi 03:39:42
6. 68 Jorma Kärkkäinen Iisalmen Visa 03:45:58
7. 17 Kari Tuomaala StoraEnso 03:49:26
8. 60 Jouko Pyykkönen Tyrnävä 04:06:30
9. 37 Väinö Lappalainen Sportt89/Iisalmi 04:07:01
10. 28 Jouni Riipinen Ylikiiminki 04:10:06
11. 66 Veikko Kanto Kempele 04:33:56
12. 65 Martti Larikka Varalan Maratonklubi 04:41:47
13. 57 Erkki Nyman ABB 02:07:21







Miehet maraton 55 v


1. 80 Paavo Rytky Lapin Sudet 03:26:49
2. 18 Seppo Laukkanen Pielaveden Sampo 03:27:23
3. 101 Ilkka Hirvikoski Arctic Marathon Club 03:57:10
4. 78 Keijo Raudaskoski Alatornion Pirkat 04:00:44
5. 89 Veikko Yijälä HöMt 04:03:48
6. 41 Alpo Pelkonen Oulunsalon Vasama 04:06:58
7. 40 Gerhard Schmitt Oulun Yliopisto 04:09:59
8. 79 Matti Mämmelä Raahen Maitohapot 04:19:14







Miehet maraton 60 v


1. 76 Heikki Paukkeri Kempeleen Maraton Klubi 03:51:09
2. 94 Onni Tiiperi Alatornion Pirkat 04:07:57
3. 67 Paavo Mustonen Herman Andersson Oy 04:08:59
4. 62 Matti Manttari Varalan Maratonklubi 04:45:07
5. 46 Walter Schmidli Sveitsi 04:46:16







Miehet maraton 65 v


1. 19 Allan Juntunen Hyv .SVU 03:59:32
2. 47 Paavo Kilpamäki Ranuan Ratakarhut 04:01:01
3. 54 Tauno Ruhanen Kiuruveden Jänne 04:08:55







Miehet maraton kuntosarja


1. 99 Hannu Lempinen Fujitsu 03:35:52
2. 74 Petri Hämäläinen Kiuruvesi 03:45:57
3. 81 Markku Viljamaa Paskosen Kipinä 04:07:03
4. 20 Mika Kaisto Haapajärvi 04:07:04
5. 72 Ilkka Mattila Oulu 04:07:45
6. 91 Esko Korhonen EsJu 04:17:00
7. 24 Kari Pieniniemi Oulainen 04:19:58
8. 105 Sami Luomanperä Oulu 04:21:11
9. 48 Jari Salo Oulu 04:26:27
10. 69 Lauri Virkkula Kuusamo 04:29:34
11. 108 Seppo Petäjäniemi Oulu 04:34:06
12. 21 Matti Laasonen Oulunsalo 04:34:18
13. 22 Juha Rönkä Kempa 04:35:15
14. 56 Esa Kellokumpu Iin Urheilijat 04:35:36
15. 102 Eero Virkkunen Kuusamo 04:40:54
16. 25 Markku Rautio Kempele 04:58:11
17. 23 Mika Vitikka Olhava 05:31:42
18. 6 Matti Vitikka Oulunsalo 05:31:43
19. 92 Terho Pekkinen Häjyt 05:43:06







Miehet puolimaraton yleinen


1. 200 Teppo Ronkainen
01:14:30
2. 201 Ismo Pudas Iin Yritys 01:16:00
3. 209 Jyrki Perttunen Oulu 01:20:49
4. 285 Kristian Kiiskinen Pankakosken Valpas 01:21:11
5. 202 Arto Myllyniemi Pyhäntä 01:24:41
6. 311 Mauri Tyni Kuusamon Erä-Veikot 01:28:01
7. 340 Kai Sirniö Oulu 01:29:52
8. 208 Janne Klemetti Oulunsalo 01:30:37
9. 263 Reijo Pelkonen Raahe 01:35:43
10. 316 Eerik Lämsä Kuusamo 01:47:06
11. 315 Matti Lämsä Kuusamo 01:49:40
12. 267 Rauno Valppu
01:49:47
13. 204 Samuli Hannuksela Muhos 01:53:59
14. 364 Juha Ahola Oulunsalo 01:54:21
15. 237 Jari Terho Kempele 01:59:41
16. 266 Jari Naisniemi Oulu 02:00:00
17. 265 Janne Junkkonen Oulunsalo 02:00:27
18. 203 Juha Kaivorinne Oulu 02:00:30
19. 205 Mika Ervasti Oulu 02:01:40
20. 264 Heikki Sarkkinen Raahen Maitohapot 02:01:58







Miehet puolimaraton 40 v


1. 268 Petri Huhtala
01:19:19
2. 352 Veikko Kääriö Kiimingin Urheilijat 01:22:02
3. 349 Juha Juopperi Oulu 01:25:05
4. 215 Aulis Kaasinen Oulu 01:26:57
5. 374 Risto Hautakangas Haapajärven Kiilat 01:29:41
6. 376 Juhani Tervola Ikiliikkujat 01:30:31
7. 238 Olli Juntunen Haukiputaan Veikot 01:31:03
8. 323 Markus Hast Keminmaa 01:32:19
9. 214 Marc de Tugny Tornio Banjo Pickers 01:34:45
10. 59 Jarmo Laurila Oulunsalo 01:34:52
11. 306 Ahti Mahosenaho Pyhäntä 01:38:42
12. 320 Markku Kotala Tornio 01:39:14
13. 358 Taito Rantakallio Alatornion Pirkat 01:42:24
14. 211 Pasi Somero Oulunsuun Heitto 01:42:28
15. 363 Esa Lohiniva Botnia 01:43:43
16. 325 Samuli Kemppainen Muhos 01:54:02
17. 341 Matti Mäkelä Oulunsalo 01:55:27
18. 298 Juha Sipilä Elektrobit 02:03:03
19. 276 Juha Tuomikoski Pattijoki 02:03:12







Miehet puolimaraton 50 v


1. 292 Kauko Tuisku RDS 01:19:32
2. 216 Kalervo Tyni Taivalkosken Kuohu 01:24:22
3. 367 Matti Päivärinta Suomussalmen Rasti 01:26:35
4. 312 Ali Männikkö Kuusamo 01:29:44
5. 332 Paavo Leiviskä SLU 01:29:47
6. 335 Kari Broman RDS 01:33:47
7. 347 Teuvo Blomster OLS-HE 01:34:59
8. 394 Ari Vaalamo LOS Oy 01:35:21
9. 318 Kullervo Luokkanen Posion Visa 01:36:24
10. 277 Osmo Ponnikas Raahen Sporttiveteraanit 01:37:26
11. 310 Reijo Heikkinen Suomussalmi 01:39:22
12. 354 Kuisma Suopela Tervolan Terävät 01:40:48
13. 219 Kauko Meriläinen HaHe 01:41:06
14. 319 Jorma Väänänen Oucoms 01:41:50
15. 297 Arvi Ronkainen Posio 01:42:00
16. 217 Taisto Talala Oulu 01:42:22
17. 397 Pekka Similä Raahen Maitohapot 01:43:06
18. 327 Aimo Aho Raahen Sporttiveteraanit 01:45:57
19. 331 Paavo Uusitalo Puukeskus 01:47:33
20. 212 Pauli Eberhardt ABB 01:49:44
21. 373 Pentti Savilampi Raahen Maitohapot 01:49:50
22. 333 Seppo Kouva Posio 01:51:57
23. 293 Seppo Salmela PSOAS 01:53:27
24. 342 Yrjö Nikumatti Pulkkila/RR Oy 01:58:21
25. 346 Antti Vahtola VTT 01:59:13
26. 272 Esko Vakkilainen Oulun Yliopisto 02:03:01
27. 375 Pekka Parviainen Iin Kunto 02:09:46







Miehet puolimaraton 60 v


1. 299 Tapio Toiviala Simon Kiri 01:30:47
2. 382 Heikki Hyvärinen Ikiliikkujat 01:31:23
3. 359 Aarno Pätäri Veitsiluodon Kisaveikot 01:37:42
4. 328 Matti Hänninen Raahen Sporttiveteraanit 01:42:29
5. 220 Matti Lassila Raahen Sporttiveteraanit 01:52:56
6. 357 Paavo Tolonen TKUK/Kaj 01:57:56
7. 221 Toimi Myllylä Ikiliikkujat 01:59:28
8. 371 Reino Helenius PuPo 02:08:14







Miehet puolimaraton kuntosarja


1. 275 Ari Kestilä
01:23:12
2. 213 Markku Suvela Savonlinna 01:29:04
3. 291 Pekka Partanen Oulu 01:33:36
4. 224 Magnus Jounila Oulu 01:33:38
5. 492 Antti Kinnunen Oulu 01:33:52
6. 387 Antti Räty Oulu 01:34:58
7. 490 Jani Kallio Oulun Tarmo 01:36:43
8. 273 Pasi Tolonen Iisalmen Visa 01:37:02
9. 383 Juha Pitkänen Oulunsalo 01:37:04
10. 294 Jaakko Reijonen Kempele 01:37:48
11. 491 Samuli Ollanketo Oulun Tarmo 01:38:23
12. 207 Sampsa Suvela Savonlinna 01:39:01
13. 317 Sami Pesonen Lapin Veikot 01:41:52
14. 330 Toni Joensuu Lepardit 01:43:25
15. 229 Jyrki Lukka Jokivarsi/Halosenniemi 01:43:36
16. 274 Teemu Mustonen Ruukki 01:43:50
17. 236 Tuomo Säynäjäkangas Oulunsalo 01:44:53
18. 309 Jari Laurila Haukipudas 01:45:11
19. 228 Jarmo Lukka Jokivarsi/Varjakka 01:47:34
20. 223 Markku Pikkarainen Oulu 01:49:15
21. 225 Janne Puikko Keminmaa 01:50:32
22. 339 Heikki Wiik Cool/Operator 01:52:10
23. 231 Seppo Tuomi Oulun Energiamyynti 01:52:28
24. 257 Pekka Ollila Oulun Sähkönmyynti 01:52:29
25. 338 Pekka Kunelius Cool/Operator 01:52:48
26. 226 Mikko Remsu OYS/Vaparit 01:53:21
27. 343 Ville Savilampi Raahen Maitohapot 01:53:42
28. 351 Kari Impiö Kempele 01:54:15
29. 356 Antti Laitinen Oulun Triathlon Klub 01:55:03
30. 489 Heikki Vänttilä Oulu 01:55:28
31. 395 Jouni Lukkarinen Oulun Yliopisto 01:56:45
32. 396 Olavi Lukkarinen Oulun Diakonissalaitos 01:56:46
33. 235 Jouni Seppälä Candy-Team/Kempele 01:57:14
34. 234 Pauli Tuppi Candy-Team/Kempele 01:57:27
35. 378 Pekka Lämsä Oulu 01:58:03
36. 307 Into Valpas Oulu 01:58:39
37. 377 Timo Tervo Oulu 01:59:10
38. 230 Eero Lantto Saarenkylä 01:59:24
39. 300 Marko Vesterinen SLO 01:59:32
40. 348 Pentti Rautio Oulu 01:59:36
41. 372 Veikko Viitanen Pulkkila/RR Oy 01:59:39
42. 270 Jouko Pietikäinen Sportt81/Iisalmi 02:01:41
43. 269 Pertti Laajalahti Sportt81/Iisalmi 02:01:42
44. 232 Juhani Rönkkö Oulu 02:02:05
45. 304 Markku Koivumaa Tornio 02:02:06
46. 233 Juha Sarjanoja Oulu 02:03:10
47. 360 Ville Jaatinen Suunnittelukortes 02:06:27
48. 271 Petri Satomaa Oulu 02:07:18
49. 227 Vesa Lukka Jokivarsi/Jääli 02:08:42
50. 389 Tenho Tuomela JT-talot 02:08:56
51. 361 Jarkko Ryynänen Oulu 02:11:19
52. 329 Jarmo Petäjäkangas Oulu 02:11:20
53. 301 Petri Nauska SLO 02:11:59
54. 334 Tommi Karjalainen Oulu 02:18:58
55. 287 Heimo Turunen Puolangan Ryhti 02:19:26
56. 379 Pekka Lallukka Joroinen 02:23:02
57. 289 Simo Reinilä Seinäjoki 02:24:44
58. 290 Väinö Reinilä Nurmo 02:29:34
59. 222 Markku Vieru Oulu 02:35:21
60. 303 Joonas Koivumaa Tornio 02:35:21
61. 313 Kalevi Vitikka Ii 02:51:42







Miehet neljännesmaraton yleinen


1. 423 Mikko Majala
00:38:47
2. 401 Jari Ahola Kalajoen Junkkarit 00:40:06
3. 421 Sauli Taskila Haukipudas 00:40:26
4. 429 Risto Laitinen Raahen Sporttiveteraanit 00:40:51
5. 420 Markku Taskila Haukipudas 00:46:03
6. 417 Matti Westman Oulu 00:46:31
7. 419 Pasi Sjöman Oulu 00:47:09
8. 416 Karri Westman Helsinki 00:47:27
9. 436 Toni Tuovinen Oulu 00:48:47
10. 426 Ossi Ontero Oulu 01:03:26







Miehet neljännesmaraton kuntosarja


1. 439 Mikko Koivukangas PAO 00:43:29
2. 390 Erkki Manninen Oulunsuun Heitto 00:52:08
3. 434 Olavi Enqvist Muhos 00:52:50
4. 415 Seppo Alatalo Oulu 00:57:46
5. 411 Toivo Saikkonen Oulu 01:03:24







Naiset maraton yleinen


1. 86 Henriika Viitasaari Lepardit 03:26:04
2. 33 Outi Pikkarainen Oulu 03:59:46
3. 35 Päivi Kaijankoski Oulu 04:03:17
4. 29 Jo Billingham Oxford 05:13:56







Naiset maraton 40 v


1. 49 Riitta Karjalainen ONMKY/KKM 03:50:10
2. 88 Kaija Salonen Kuivasjärven Aura 03:54:16
3. 77 Leena Jauho Oulun Yliopisto 04:30:34







Naiset maraton 50 v


1. 31 Kaarina Länkinen Lumijoki 04:16:32








Naiset maraton kuntosarja


1. 34 Saila Anttonen Oulu 04:48:02







Naiset puolimaraton yleinen


1. 261 Marjo Mulari Oulun Pyrintö 01:25:16
2. 262 Anna-Leena Nuolikivi Muhoksen Urheilijat 01:30:08
3. 326 Sanna-Maija Pohjanvesi PuUrh 01:30:56
4. 422 Helinä Toiviala Iin Yritys 01:31:50
5. 386 Nina Järvimäki Oulu 01:32:10
6. 260 Anu Hilli Vaalan Karhu 01:46:39
7. 365 Eeva-Liisa Honkakoski Oulaisten Taru 01:50:21
8. 350 Briita Impiö Kempele 01:54:29
9. 259 Sari Heinonen ONMKY 02:03:46
10. 244 Niina Somppi Oulu 02:03:47
11. 391 Suvi Kykyri Kälviä 02:22:17







Naiset puolimaraton 40 v


1. 282 Anja Saarinen ONMKY 01:34:55
2. 245 Aila Karnaranta Kiiminki 01:51:31
3. 336 Tarja Huru Haukipudas 01:51:52
4. 370 Tarja Haverinen Oulu 01:56:56
5. 284 Kirsti Satta AMC/Kolari 02:26:07







Naiset puolimaraton 50 v


1. 355 Anja Suopela Tervolan Terävät 02:02:29
2. 246 Pirkko Suoniemi Ikiliikkujat 02:03:07
3. 353 Sirkka-Liisa Viitala
02:19:25







Naiset puolimaraton kuntosarja


1. 280 Outi Sulasalmi
01:43:04
2. 240 Riitta Kauppinen
01:45:08
3. 399 Saija Mustonen Oulu 01:47:08
4. 384 Maria Similä Raahen Maitohapot 01:47:09
5. 255 Anne Oikarinen Oulu 01:48:23
6. 322 Merja Santaniemi Oulunsalo Vasama 01:49:13
7. 368 Leena Tuppurainen OYS/Kiiturit 01:50:35
8. 286 Anu Pulkkinen Kempele 01:54:54
9. 369 Tuija Pietarinen OYS/Kiiturit 01:55:18
10. 248 Maarit Taipaleenmäki Lumijoki 01:55:35
11. 251 Marjut Koskela Oulu 01:55:50
12. 321 Susanne Hämäläinen Kiuruvesi 01:57:28
13. 252 Tiia Roininen Oulu 01:59:23
14. 295 Anu Kemppainen Kempele 01:59:33
15. 393 Pauliina Marjala Oulun Yliopisto 02:00:34
16. 337 Anu Kangasniemi Oulu 02:01:39
17. 279 Eeva Kilpinen Oulu 02:02:50
18. 385 Helinä Saarela Kempele 02:08:09
19. 254 Seija Meriläinen Ii 02:08:51
20. 305 Päivi Oivo Oulu 02:08:52
21. 302 Eeva Koivumaa Tornio 02:09:10
22. 253 Tarja Jussila Ii 02:09:21
23. 249 Mari Panuma Kempele 02:13:22
24. 296 Pirjo Miettunen Oulu 02:13:26
25. 388 Tiina Kesti Oulunsalo 02:13:27
26. 278 Hanna-Kaisa Rajala Oulu 02:13:43
27. 314 Johanna Vartiainen Oulu 02:13:50
28. 392 Sinikka Majanen Raahe 02:17:34
29. 380 Elina Lallukka Tornio 02:19:11
30. 381 Elisa Lallukka Tornio 02:19:12
31. 362 Ritva Haataja Kempele 02:20:12
32. 344 Leena Autio Kiiminki 02:22:23
33. 250 Outi Kaisto Haapajär 02:22:24
34. 398 Pirkko Nikula OYS/Vaparit 02:22:33
35. 308 Raisa Kokkoniemi Oulu 02:28:30
36. 324 Päivi Laitinen Oulu 02:28:31
37. 247 Irja Yli-Marttila
02:35:20
38. 288 Leena Laitinen Kempele 02:48:47
39. 345 Seija Kellokumpu Iin Urheilijat 03:03:33













Naiset neljännesmaraton yleinen


1. 432 Maija Oravamäki Oulun Pyrintö 00:37:52
2. 433 Maria Söderström HIFK 00:39:10
3. 427 Mirja Lappalainen Varkauden Kenttäveikot 00:44:19
4. 428 Karoliina Peltoniemi Raahen Vesa 00:45:10
5. 414 Sisko Hiltunen ONMKY 00:48:12
6. 435 Maarit Nyyman Haukiputaan Heitto 00:50:20
7. 430 Mervi Nikkanen ONMKY 00:50:31
8. 405 Mervi Siira Muhos 01:02:17
9. 425 Martetta Kouva Posio 01:02:39
10. 418 Arja Ahokangas Helsinki 01:03:30
11. 437 Virva Siira Kiiminki 01:08:10
12. 438 Anne Pyhtinen Kiiminki 01:08:11
13. 404 Erja Heikkinen Muhoksen Urheilijat 01:18:37







Naiset neljännesmaraton kuntosarja


1. 406 Liisa Kytöaho Oulu 01:01:40
2. 431 Riitta Ylikörkkö Oulu 01:03:13
3. 407 Marjo Mattila Muhos 01:06:26
4. 408 Mari Säynäjäkangas Oulunsalo 01:09:20
5. 424 Merja Rantakallio Alatornion Pirkat 01:14:12
6. 410 Tarja Lammi Muhos 01:19:23

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017