Kempeleen Maratonklubi
Kempeleen Maratonklubi ry:n logo

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

17. Kempele-maraton 20.8.2005
Maraton Miehet yleinen
1 Sakari Hukka 3.00.26 Pyhäselän Urheilijat
2 Eero Lumme 3.22.30 LNK
3 Janne Puikko 3.27.19 Oulun Huiput
4 Jyrki Leskelä 3.37.03 Nokia Oy
5 Alf Granvik 3.39.22 MIRKA
6 Tomi Tuominiemi 3.43.14 Nivala
7 Jarkko Piuhola 3.45.48 Oulu
8 Vesa Korhonen 3.53.33 Kajaani
9 Hannu Zitting 3.59.10 Kempele
10 Sami Luomanperä 4.12.06 Oulu
11 Erno Kurppa 4.22.41 AMC
12 Esko Korhonen 4.28.55 ESJU
13 Juha Keränen 4.30.52 Kempele
14 Jaakko Luukkanen 4.53.28 Raahe
15 Jussi Kuoppala 5.12.28 Ruukki
Maraton miehet 40 v
1 Ovadja Meir 3.06.04 Oulu
2 Veli-Matti Kulla 3.24.04 Haukipudas
3 Ilpo Vitikka 3.25.51 Vaalan Maratonklubi
4 Hannu Lempinen 3.30.00 Fujitsu
5 Jukka Päivärinta 3.35.07 Jokerit
6 Mikko Taussi 3.57.44 Puolustusvoimat
7 Ari Jääskö 4.06.10 LäN RA
8 Mauri Aikio 4.06.44 Oulun Triathlon Klub
9 Mika Venhola 4.19.48 Oulu
10 Ilpo Tölli 4.24.36 Tyrnävä
Maraton miehet 45 v
1 Timo Heikkilä 3.00.51 Aitoo
2 Juha Manner 3.11.56 Rollboys
3 Kari Tauriainen 3.17.17 Kuusamo
4 Hannu Ilonen 3.27.38 Aitoo
5 Esa Mäkitalo 3.29.23 Tornion Taksi Oy
6 Lasse Tolppi 3.37.31 Pello
7 Tommi Poskiparta 3.38.08 Kurikka
8 Mika Louhimo 3.42.07 Oulu
Maraton miehet 50 v
1 Heikki Jämsä 3.26.52 Haukipudas
2 Ali Männikkö 3.33.56 Juustokaira/Kuusamo
3 Edvin Hepokangas 3.34.41 Oulu
4 jorma Väänänen 4.04.13 Oucons
5 Thorolf Forsman 4.10.02
6 Alpo Hiltunen 4.20.37 Puolangan Ryhti
7 Vesa Satta 4.29.41 AMC
Maraton miehet 55 v
1 Ari Heikkilä 3.28.58 Alavieskan Viri
2 Raimo Niemi 3.57.40
3 Matti Laitinen 4.01.45 Oulu
4 Keijo Raudaskoski 4.08.46 Alatornion Pirkat
5 Ilkka Hirvikoski 4.11.28 AMC
6 Timo Suonperä 4.18.12 Haukiputaan Veikot
7 Urpo Mansikka 4.20.03 AMC
8 Alpo Pelkonen 4.37.59 Oulunsalon Vasama
Maraton miehet 60 v
1 Jaakko Heikkinen 3.39.03 Kuusamon Erä-Veikot
2 Heikki Paukkeri 3.58.50 KeMaKi
3 Veikko Yijälä 4.11.38 HäJYT
4 Onni Tiiperi 4.19.57 Alatornin Pirkat
5 Paavo Mustonen 4.24.37 Herman Andersson Oy
Maraton miehet 65 v
1 Allan Juntunen 3.55.17 HYSVU
2 Taisto Kettu 4.26.23 Kokkola
Maraton miehet kuntosarja
1 Juha Pitkänen 3.41.55 Oulunsalo
2 Petri Kyröläinen 3.44.11 Oulu
3 Antti Tahkola 3.51.30 Kempele
4 Timo Mattila 3.54.53 Oulunsalo
5 Tarmo Malvalehto 4.06.42 Kemi
6 Jouko Kuorilehto 4.09.49 Elektrometalli
7 Tommi Kaukola 4.12.35 Oulu
8 Tapio Siniaalto 4.15.20 Kempele
9 Martti Kylen 4.16.28 Oulu
10 Matti Päkkilä 4.18.10 Oulu
11 Mika Venhola 4.19.48 Oulu
12 Matti Haapakangas 4.27.53 Oulu
13 Esko Veijola 4.37.24 Ii
14 Ilkka Lohi 4.40.17 Oulu
15 Matti Laasonen 4.42.00 Maratuna
16 Juha Lukkarinen 4.43.19 Oulu
17 Antti Heiskanen 4.44.30 Oulun Yliopisto
18 Jouni Vainio 4.45.36 Oulu
19 Ari Vihriälä 4.47.30 Liminka
20 Kalervo Ohtamaa 4.49.40 Oulu
21 Marko Saralinna 4.54.52 Oulu
Puolimaraton miehet yleinen
1 Teppo Ronkainen 1.15.56 ONMKY
2 Keijo Pintamo-Kenttälä 1.25.32 PudU
3 Triton Suopela 1.32.10 Tervolan Terävät
4 Kimmo Koskela 1.32.50 Oulunsalo
5 Olli Hyyppä 1.33.39 Elektrobit
6 Jari Hyrkäs 1.34.00 Aavasaksan Kisa
7 Tuomo Ikonen 1.36.50 Lieksan Rasti
8 Mikael Tervaskanto 1.37.41 Koskelankylän Riento
9 Jarmo Holappa 1.38.56 RAKosuma
10 Lasse Quist 1.41.54 Koskelankylän Riento
11 Veijo Härkönen 1.44.07 Jääli
12 Ville Wallenius 1.45.28 Oulu
13 Tero Halonen 1.45.48 Koskelankylän Riento
14 Juha Manu 1.45.55 Oulu
15 Heikki Kilpelänaho 1.46.20 Kestilän Kisaveikot
16 Teijo Räty 1.54.22 Oulu
17 Jorma Puurunen 1.56.36 YlIiNas
18 Veli Lämsä 2.02.05 Tyrnävä
19 Raimo Ontero 2.13.48 Oulu
Puolimaraton miehet 40 v
1 Esko Impola 1.22.25 Raahe
2 Aimo Puustinen 1.25.10 MänVe
3 Ilpo Rönkkö 1.27.27 MänVe
4 Juha Kontulainen 1.27.44 Nuorten Ystävät ry
5 Risto Jääskeläinen 1.27.59 Haapajärvi
6 Pentti Haanpää 1.29.28 RDS
7 Jari Sulasalmi 1.30.11 OUV
8 Raimo Jääskö 1.30.24 Kannuksen Ura
9 Juhani Tervola 1.30.29 Ikiliikkujat
10 Heikki Ojantakanen 1.30.33 Oulunsuun Heitto
11 Ari Järnfors 1.31.19 Kemi
12 Heikki Nöjd 1.31.44 Ii
13 Kari Kautio 1.32.06 ONMKY
14 Jari Ylänne 1.32.49 Oulun Kilpa-Veljet
15 Juha Röning 1.36.28 Oulun Yliopisto
16 Pasi Somero 1.36.32 Oulunsuun Heitto
17 Risto Paatelma 1.37.23 Koskelankylän Riento
18 Onni Niemelä 1.39.21 Oulu
19 Eero Viippola 1.41.05 Aavasaksan Kisa
20 Esa Kellokumpu 1.44.47 Ii
21 Asko Vääräniemi 1.44.50 ONMKYU
22 Kari Häli 1.45.16 Saloisten Salama
23 Timo Rantala 1.47.25 Raahen Sporttiveteraanit
24 Aarno Tapio 1.48.13 Oulunsalo
25 Esa Lohiniva 1.48.35 BMS
26 Tauno Tyni 1.49.25 Taivalko
27 Antti Ronkainen 1.52.15 Kuusamo
28 Ilkka Juntunen 1.56.22 Muhos
29 Samuli Kemppainen 1.56.44 Muhos
30 Mikko Pietilä 1.58.15 Oulu
31 Matti Mäkelä 2.01.19 Oulunsalo
32 Jari Myllymäki 2.10.40 Kemi
33 Markku Vieru 2.17.12 Oulu
Puolimaraton miehet 50 v
1 Kauko Tuisku 1.19.46 RDS
2 Olavi Peura 1.22.06 RDS
3 Hannu Kauppinen 1.25.41 Kuopionseudun veteraanit
4 Aulis Kaasinen 1.26.56 Oulun Pyrintö
5 Olli Juntunen 1.36.14 Haukiputaan Veikot
6 Paavo Kokko 1.41.08 Ylikiiminki
7 Jari Hautasaari 1.43.49 Oulun Tarmo
8 Martti Tyni 1.51.30 Kuusamo
9 Kuisma Suopela 1.53.10 Tervolan Terävät
10 Juhani Krankka 1.54.35 Haukiputaan Heitto
11 Erkki Pyykkönen 1.57.07 Tarmo Rakenne Oy
12 Pentti Savilampi 1.59.15 Raahen Maitohapot
13 Seppo Salmela 2.02.40 PSOAS
Puolimaraton miehet 60 v
1 Kari Broman 1.35.21 RDS
2 Kauko Meriläinen 1.39.35 Haukiputaan Heitto
3 Aarno Pätäri 1.41.04 Veitsiluodon Kisaveikot
4 Pekka Erkkilä 1.47.28 Oulu
5 Tauno Siik 1.48.17 ONMKY
6 Matti Hänninen 1.51.28 Raahen Sportti Veteraanit
7 Paavo Uusitalo 1.52.02 Puukeskus
8 Matti Lassila 2.06.32 Raahen Sportti Veteraanit
Puolimaraton miehet kuntosarja
1 Juha Jääskö 1.38.47 Ullavan Kilpa
2 Pasi Karjalainen 1.39.14 Haukipudas
3 Panu Kanervo 1.39.46 Oulu
4 Jarkko Kivelä 1.41.13 HaHe
5 Arto Hand 1.42.23 Ii
6 Lauri Säkkinen 1.43.18 Oulu
7 Jorma Jussila 1.43.30 Iin Urheilijat
8 Jukka Jokela 1.43.43
9 Pekka Lämsä 1.44.15 Oulu
10 Olavi Lukkarinen 1.44.27 Oulun Diakonissalaitos
11 Ville Savilampi 1.44.45 Raahen Maitohapot
12 Petri Tolkkinen 1.44.46 Oulu
13 Juha Kittilä 1.45.21 ONMKY
14 Teklab Weldeslassie 1.46.36 Oulu
15 Erkki Keränen 1.46.38 PKC Group
16 Hannu Vimpari 1.46.54 Kuivasjärven Kanuuna
17 Seppo Petäjäniemi 1.47.15 Oulu
18 Mika Niemelä 1.47.27 Oulu
19 Rauno Valppu 1.49.26 Oulu
20 Antti Broman 1.49.30 Oulu
21 Pertti Kemi 1.50.14 Oulu
22 Seppo Lintulahti 1.50.21 Oulu
23 Timo Tervo 1.50.22 Oulu
24 Hannu Runtti 1.50.58 Tarmo Rakenne Oy
25 Pasi Piippo 1.51.11 Oulu
26 Jari Laurila 1.51.26 Haukipudas
27 Reijo Viitala 1.51.38 Tarmo Rakenne Oy
28 Pentti Rautio 1.51.39 Oulu
29 Jukka Raitanen 1.52.26 Kempele
30 Jarkko Raatikainen 1.53.46 Oulu
31 Timo Koivu 1.54.20
32 Juha Autio 1.55.47 Merijärvi
33 Pekka Kunelius 1.55.53 Cool Operator
34 Samuli Hannuksela 1.56.07 Muhos
35 Antti Manninen 1.58.11 Oulu
36 Jari Kangasharju 1.58.19 ONMKY
37 Jussi-Pekka Vesala 1.58.44 Oulu
38 Tommi Jämsä 1.59.34 Elektrobit
39 Lauri Heikkilä 1.59.42 KiimU
40 Heikki Wiik 1.59.49 Cool Operator
41 Onni Tyni 2.00.01 Rokua
42 Jyrki Kangas 2.00.15 Oulu
43 Esa Valli 2.01.34 Kempeleen Kiri
44 Marko Vikstedt 2.04.33 Kempele
45 Mikko Niiniketo 2.05.03 Jääli
46 Mika Hautanen 2.05.04 Kempele
47 Juha Kaivorinne 2.05.44 Scanfil
48 Petri Satomaa 2.05.58 Oulu
49 Tuomas Huhtala 2.06.30 Tupos
50 Toivo Saikkonen 2.07.08 Oulu
51 Heimo Turunen 2.07.34 Puolangan Ryhti
52 Matti Nuortio 2.08.21 Oulun Yliopisto
53 Ville Vimpari 2.10.21 Jääli
54 Arto Koistinen 2.11.00 Pyhäntä
55 Pekka Piispanen 2.11.14 Oulu
56 Erkki Nyman 2.13.25 Jussu Team
57 Arto Karppinen 2.13.36 Rantsila
58 Tuomas Waris 2.14.44 Oulu
59 Risto Saukkonen 2.19.42 Oulu
60 Markku Leskelä 2.19.43 Oulu
61 Kullervo Niiniketo 2.23.23 ONMKY
62 Arto Takanen 2.26.42 Oulu
63 Markku Saastamoinen 2.38.22 Oulunsalo
64 Petri Kangas 2.42.47 Oulunsalo
65 Jarmo Salonen 2.52.23 Oulu
Neljännesmaraton miehet yleinen
1 Marko Heikkinen 41.23 Oulu
2 Pekka Kivijärvi 41.40 Piippolan Terävä
3 Mauri Tyni 42.33 Kuusamon Erä-Veikot
4 Markus Hautala 43.02 Nivala
5 Feodor Suopela 46.42 Tervolan Terävät
6 Risto Koistinen 47.03 Jääli
7 Pasi Sjöman 47.28 Oulun Energia
8 Arvi Ronkainen 50.08 Posion Visa
9 Aapo Tolppi 56.03 Pello
10 Pertti Vepsä 1.20.12
Neljännesmaraton miehet kuntosarja
1 Sakari Väisänen 42.08 Jääli
2 Seppo Kellokumpu 48.55 Kajaani
3 Sami Sääksjärvi 52.12 Oulu
4 Jarmo Rossi 52.24 Kuivasjärven Aura
5 Juha Moilanen 52.31 Sepon talli
6 Pekka Juntunen 58.10 Oulunsalo
7 Sakari Satomaa 1.06.32 Oulu
8 Anttoni Niemi 1.15.55 Flying Finns Bryssel
Maraton naiset yleinen
1 Anna-Leena Nuolikivi 3.19.41 MuhU
2 Henriikka Weiste 3.34.43 Lepardit
3 Virpi Mikkonen 3.45.00 ONMKYkkm
4 Anu Hilli 3.58.17 RDS
5 Tiina Komulainen 4.02.54 Oulu Yli
Maraton naiset 40 v
1 Anja Ahlberg 3.34.42 ONMKY/kkm
2 Riitta Karjalainen 3.44.05 ONMKY/kkm
3 Kaija Salonen 3.54.35 Kuivasjärven Aura
4 Marjut Koskela 4.07.49 Oulun Talviuimarit
Maraton naiset 50 v
1 Anja Helin 4.07.56 Varsinais-suomen Veteraani urheilijat
2 Leena Jauho 4.49.38 Oulun Yliopisto
Maraton naiset kuntosarja
1 Sari Vihriälä 4.16.18 Liminka
2 Riitta Keränen 4.39.46 Muhos
3 Annukka Pikkarainen 4.45.09 Pattijoki
4 Raili Keränen 4.47.39 Muhos
5 Saila Anttonen 4.49.19 TktRecFi
6 Leena Keränen 4.52.33 Kempele
Puolimaraton naiset yleinen
1 Marjo Mulari 1.28.06 Oulu
2 Pauliina Kanervo 1.29.37 Oulu
3 Sanna-Maija Pohjanvesi 1.33.01 Rovaniemi
4 Riikka Turtinen 1.36.26 Yli-Ii
5 Outi Sulasalmi 1.40.21
6 Sari Karvonen 1.41.12 Oulu
7 Mervi Nikkanen 1.42.50 ONMKY/kkm
8 Anne-Mari Koivisto 1.46.01 Kemi
9 Rebekka Naatus 1.48.34 Oulu
10 Heidi Pakisjärvi 1.49.31 Oulu
11 Anne Riepula 1.50.10 Kuivaniemen Yritys
12 Leena Tuppurainen 1.55.04 KKM
13 Anu Jaukkuri 1.58.43 Oulu
14 Pirkko Tahkola 2.15.49 Kempele
15 Maria Tervaniemi 2.15.50 Varjakka
16 Heli Mustonen 3.02.19
Puolimaraton naiset 40 v
1 Anne Jääskeläinen 1.26.17 Lapinlahden Veto
2 Kariina Kauppinen 1.48.18 ONMKY
3 Tuovi Merkkiniemi 1.52.27 Rovaniemi
4 Katri Repo 1.57.17 ONMKY/kkm
5 Kaisa Kantola 2.13.26 ONMKY/kkm
Puolimaraton naiset 50 v
1 Aila Jaatinen 1.47.42 Kempele
2 Anja Suopela 2.09.19 Tervolan Terävät
3 Riitta Ervasti 2.11.54 Kempele
4 Liisa Kytöaho 2.32.24
Puolimaraton naiset kuntosarja
1 Ulla Junttola 1.41.14 Limingan Niittomiehet
2 Marika Koskela-Kontu 1.51.22 LaiVe
3 Maria Perätalo 1.54.28 Haukiputaan Veikot
4 Aila Keränen 1.57.58 Muhos
5 Katja Vesala 1.58.05 Vantaa
6 Anne Kunelius 1.58.29 Cool Operator
7 Irmeli Suorsa 1.59.33 Oulu
8 Paula Erkkilä 2.00.27 Espoo
9 Riikka Savela 2.00.49 Raahe
10 Kirsi Nöjd 2.01.16 Saloisten Salama
11 Päivi Oivo 2.01.51 Oulu
12 Maria Autio 2.02.23 Pattijoki
13 Päivi Salomäki 2.02.24 Pattijoen Tempaus
14 Eliisa Verronen 2.03.45 Oulu
15 Seija Meriläinen 2.06.28 Ii
16 Kaisa Huhtala 2.06.29 Tupos
17 Tarja Jussila 2.07.19 Iin Urheilijat
18 Saara Lehtosaari 2.09.20 Rantsila
19 Sinikka Lehtosaari 2.14.07 Rantsila
20 Helena Mahlakaarto 2.18.47 Oulu
21 Mirva Heikkilä 2.21.58 Kempele
22 Jenni Ervasti 2.23.35 Kempele
23 Päivi Ketonen 2.28.15 Oulu
24 Jaana Jokitulppo 2.38.43 Oulunsalo
25 Anu Tammela 2.41.05 Kempele
26 Leena Laitinen 2.42.40 Kempele
27 Sirpa Mäntyniemi 2.46.35 Oulu
28 Airi Kurikka 3.00.01 Varjakka
29 Merja Heikkinen 3.00.02 Varjakka
30 Niina Alatalo 3.02.18 Muhos
Neljännesmaraton naiset yleinen
1 Leena Savukoski 51.13 Ylivieskan Kuula
2 Pirkko Posio 51.14 POSPY
Neljännesmaraton naiset kuntosarja
1 Anu Pulkkinen 56.41 Kempele
2 Anne Pyhtinen 58.11 Kiiminki
3 Elina Mäkelä 58.12 RAKosuma
4 Satu Moilanen 58.33 Oulu
5 Miia Haara 58.50 Kempele
6 Marjo Mattila 59.26 Muhos
7 Minna Järvelä 1.02.33 Oulu
8 Mervi Siira 1.03.59 Muhos
9 Sari Saarela 1.05.58 Oulu
10 Kirsti Satta 1.20.06 AMC/Kolari
11 Merja Savolainen 1.49.53 Oulu
12 Lea Pesonen 1.49.54 Oulu

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017