Kempeleen Maratonklubi
Kempeleen Maratonklubi ry:n logo

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

25. Kempeleen Z-maraton 17.8.2013 TULOKSET

     

Myl 10 km

1 Jani Määttä Limingan Niittomiehet 36:29

2 Sampo Rahko ONMKY 36:50

3 Arvi Kolehmainen Liikuntakeskus HyväfiilisTornio 37:09

4 Juho Latvala Oulu 37:42 5 Ilpo Rönkkö Mäntylahden Veto 37:44

6 Matti Eskelinen - 38:33

7 Matti Laitala Kalajoen Junkkarit 39:47

8 Markus Lampinen Tornio 39:49

9 Kari Kokko Oulun Pyrintö 41:16

10 Antti Meriläinen Oulu 41:27

11 Toni Luokkala K-SSHP 42:15

12 Simon Wylie - 43:14

13 Vasily Kondratyev Oulu 43:44

14 Mikko Tykkyläinen Kiiminki 43:59

15 Abdulhamid Heidari Raahe 44:35

16 Matti Vainiokangas Liminka 46:18

17 Ari-Pekka Liedes Oulu 46:27

18 Olli Juntunen Haukiputaan Veikot 47:02

19 Juha Juntunen Kiuruveden Urheilijat 47:57

20 Heikki Komu Haukipudas 48:33

21 Kari Alenius Kuivasjärven Aura 48:41

22 Mikko Hannula Cimson Koulutuspalvelut Oy 49:43 23 Mikko Huoponen Heinäpään Oluttupa 50:37 24 Hannu Kesti Notkeat Seniorit 52:35

25 Tuomas Ravantti Munajärven Pullistus 53:29

26 Tuomo Tompuri FC-Rupu 53:31

27 Kasemi Rahmat Raahe 54:16

28 Pekka Juntunen Sinitähdet 54:20

29 Ari Niskala Tornio 56:33 30 Harri Tapio - 1:07:24

31 Toivo Saikkonen Oulun Kilpa-Veljet 1:07:29

32 Heikki Lesonen Heinäpään Oluttupa 1:14:46

32 Tarmo Kanerva Heinäpään Oluttupa 1:14:46

34 Antti Remes - 1:14:48

M 10 km kunto

1 Kari-Pekka Raappana Alatornion Pirkat 39:49 2 Jukka Kananen KajaaninKuohu 40:57 3 Jani Hanhela Haukiputaan Veikot 41:48

4 Mikko Koivukangas ONMKY 42:26

5 Pekka Kivijärvi Piippolan Terävä 42:52

6 Jani Orava - 47:18

7 Mikko Nissi Oulu 47:42

8 Rauno Holmi - 48:04

9 Jukka Mantere Oulu 48:15

10 Jouko Kuorilehto Tupos 48:21

11 Asko Kreivi Oulu 48:37

12 Lasse Paaso Lakeuden Ykkösrakentajat 49:26

13 Kari Häkkilä Kempele 50:47 14 Tuomo Leimurautio LuLu 55:46

15 Jari Rajaniemi Kempele 56:07

16 Tuomas Mikkonen Kempele 56:09

17 Juha Kopola Kempele 58:44

18 Into Valpas Oulu 59:27 19 Timo Väisänen Oulu 1:00:45

20 Timo Hoikkala FC Parta 1:05:07

21 Simo Vedenoja Raahe 1:23:34

M 10 km sauvakävely

1 Ville Hammar Oulu 1:18:36

2 Arto Kansanoja Temmes 1:30:31

M19 10 km

1 Jesse Kuokkanen Limingan Niittomiehet 39:25

2 Abu Drammeh KajaaninKuohu 41:46

3 Otso Alenius Kuivasjärven Aura 48:41

M16 10 km

1 Naveen Kohtaniemi Ykspihlajan Reima 37:26

2 Ravinder Kohtaniemi Ykspihlajan Reima 37:36

3 Jarkko Paukkeri Limingan Niittomiehet 37:54 4 Jani Juntunen Suomussalmen Rasti 4 07

5 Miika Autio Pattijoki 44:37 6 Johannes Kähkölä Ajax Sarkkiranta 46:47

7 Lasse Pesu Oulu 50:54

Nyl 10 km

1 Pauliina Kanervo Oulun Pyrintö 37:36

2 Pauliina Pietikäinen Kontiolahti 41:51

3 Saana-Maria Rahko ONMKY 44:10

4 Veera Alari Oulun Pyrintö 46:08

5 Kariina Kauppinen ONMKY/KKM 46:29

6 Irmeli Suorsa ONMKY/KKM 46:34

7 Sanna Henriksson Kuivasjärven Aura 46:41 8 Mia Hannunen Tornio 49:39

9 Minna Silfverhuth Kuivasjärven Aura 49:52

10 Marjo Palos Kajaani 51:03

11 Tanja Mönkäre Nokia 51:50

12 Jaana Asikainen Kempele 52:56

13 Maarit Taipaleenmäki Lumijoki 52:57

14 Eija Tuomaala Rantsilan Raikas 54:26

15 Minna Patanen 55:13

16 Merja Leppälä Raahe 55:23

17 Seija Henttonen Mehiläinen Liikuntaklinikka 56:18

18 Ulla Montonen - 56:26

19 Maarit Kestilä Haukiutaanheitto 56:42

20 Erja Vainiokangas Liminka 56:56

21 Nina Hynninen OYS, Vapari 56:58

22 Kaisa Lehto - 57:02 23 Krista Tornberg Northern Light Diamonds 57:41

23 Anna Räihä Northern Lights Diamonds 57:41

25 Lotta Bäro Ylivieska 57:45

26 Lea Häyrynen OYS, Vapari 58:37

27 Piritta Parhi Anite Finland Ltd 58:48

28 Hanna Silvola - 59:13 29 Sari Honka - 1:01:47

30 Ulla Rahkola Kempele 1:04:27

31 Anna Eskola SuperAkatemia 1:06:35

32 Hanna Impola Liekki Leidit 1:06:40

33 Päivi Ylilehto Oulu 1:06:49

34 Jenni Halttunen Super-Akatemia 1:07:01

35 Sini Kauppila Liminka 1:10:34

36 Tuula Sanaksenaho Liekki Leidit 1:10:42

37 Sanna Kyngäs Oulu 1:11:04

38 Päivi Jokelainen Oulu 1:19:55

39 Anu Rosberg Metsokankaan mammat 1:20:20

N 10 km kunto

1 Anja Kostama Oulu 50:04

1 Sirpa Holappa Haukipudas 50:04 3 Seija Kostama Oulu 51:00 4 Inka Montell-Mäntyranta Kempele 51:06

5 Anne Harjuhaahto Raahe 52:44

6 Saija Sillanpää Kaustinen Pohjan-Veikot 52:56

7 Katri Wallin DonnaAgile 55:58

8 Päivi Jauhola Tornio 56:40

9 Erja Hangasmaa Ylivieskan Kuula 56:41

10 Eveliina Jarkko Raahe 56:46

11 Jaana Tauriainen Kuusamo 57:48

12 Ira Tahkola - 58:38

13 Päivi Autio Iin Yritys 59:40

14 Annikka Impiö - 59:57

15 Heli Jäärni LenkkiLeidit 1:00:13

16 Varpu Turpeinen - 1:02:34

17 Marja Ylilehto Kempele 1:07:08

18 Arja Vimpari Raahe 1:07:50

19 Raili Patanen - 1:08:07

20 Leena Niemelä Oulu 1:08:23

21 Krista Wallenius - 1:09:15

22 Liisa Nybacka Cassiopeia 1:10:03

23 Kaisa Uusitalo OYS/Vapari 1:11:26

23 Raija Halunen OYS/VAPARI 1:11:26

25 Maarit Mettovaara - 1:14:41

26 Heli Ikonen Tieto Oyj 1:19:13

27 Sari Janatuinen - 1:25:55

N 10 km sauvakävely

1 Inkeri Välitalo - 1:28:54

2 Lea Id Törtön Koitto 1:29:06

3 Lea Marttila Temmeksen Vuorikiipeilijät 1:30:41

N19 10 km

1 Susanna Kuoppamaa Muhos 50:47

2 Hanna Hangasmaa Ylivieskan Kuula 53:25

3 Suvi Ylimartimo Oulu 58:14

4 Julia Haukipuro - 1:13:04

N16 10 km

1 Silja Saarela Limingan Niittomiehet 50:07

2 Anni Jauhola Alatornion Pirkat 53:30

3 Iina Jauhola Alatornion Pirkat 53:59

4 Minttu Knuutinen Kiuruveden Urheilijat 1:01:48

Myl 21.1 km

1 Jouni Holappa Haukipudas 1:14:46

2 Gharbi Sellami Polvijärven Urheilijat 1:15:25

3 Jukka Rahkonen Polvijärven urheilijat 1:16:58

4 Matti Uusitalo Kuivasjärven Aura 1:18:46

5 Tuomas Ahola Nivalan Urheilijat 1:21:57

6 Juha Hiltula Kokkolan kaupunki 1:27:44

7 Kyösti Kujala II 1:28:00

8 Yrjö Pörsti Anite Finland Ltd 1:28:01

9 Markus Taskila Rovaniemi 1:29:24

10 Timo Kaveri YIN 1:30:05

11 Sauli Määttä Tyrnävä 1:30:15

12 Markus Ronkainen Haukiputaan Veikot 1:31:22

13 Jyrki Eskola Anite Finland Ltd 1:32:54

14 Pekka Kähkölä OTC 1:35:45

15 Jukka Ala-Mattila Pattijoki 1:36:32

16 Roni Hooli Alatornion Ahjo 1:37:08

16 Mikko Niska Tornio 1:37:08

18 Ville Tuunainen Roki Vetskut 1:37:17

19 Henry Ylisassi Kajaanin Kuohu 1:37:29

20 Matti Seilonen Kempele 1:39:39

21 Matti Niskanen - 1:39:54

22 Teemu Kangasharju Oulun NMKY 1:39:55

23 Pasi Sjöman Oulun Sähkönmyynti 1:40:07

24 Eerik Ahola Rajakorven veljekset 1:40:22

25 Aapo Ylisassi Oulu 1:40:46

26 Kim Kotajärvi - 1:40:54

27 Teppo Tuomaala Oulu 1:41:14

28 Jorma Puurunen rei-iin naseva 1:41:51

29 Markus Ojala Hupa 1:42:32

30 Janne Kippola Raahe 1:43:38

31 Antti Puroila KAJUP 1:44:00

32 Niko Romppainen Kuhan Erä 1:44:17

33 Tero Halonen Kempele 1:44:21

34 Mika Haaraniemi Oulu 1:44:28

35 Jaakko Haukipuro Kempele 1:44:30

36 Tatu Lappalainen Leijakoululappis 1:44:35

37 Jari Romppainen Kuhan Erä 1:44:45

38 Jukka-Pekka Laulajainen Liminka 1:45:04

39 Janne Haapala Oulu 1:45:10

40 Jouni Loukkola - 1:45:12

41 Timo Kääriäinen Tyrnävä 1:45:26

42 Marko Ruokokoski Firefighters Oulu 1:47:11

43 Jari Vuoti Kiimingin urheilijat 1:47:21

44 Tomi Tuononen Harrastaja 1:47:47

45 Tuomo Säynäjäkangas Oulunsalo 1:48:33

46 Antti Hurskainen OTC 1:48:34

47 Jyrki Tolonen OSAO 1:48:37

48 Niklas Siipola Oulun Yliopisto 1:49:19

49 Jeremias Mällinen Kempele 1:49:31

50 Vesa Kylmänen Tupos 1:49:49

51 Arto Ek Raahe 1:50:25

52 Tomi Honkala - 1:50:38

53 Jyrki Tihinen Sats Finland 1:50:42

54 Samuel Kova Kempele 1:51:10

55 Janne Peltonen Korson Kengurut 1:51:31

56 Mikko Kovalainen Anite Finland Ltd 1:52:58

57 Tapio Pelkonen - 1:53:28

58 Pirinen Risto Liminka 1:53:57

59 Jonne Pöllänen Oulu 1:55:22

60 Ilppo Mikola NSN 1:56:05

61 Tommi Hämäläinen Oulu 1:56:15

62 Jani Mällinen Design Kuva 1:56:46

63 Juho Kannala 1:57:43

64 Henri Hihnala Suzhou Flying Finns and Wannabe 1:59:33

65 Teemu Haukipuro 1:59:41

66 Harri Mattinen restel 1:59:54

67 Mika Ervasti Muhos 2:00:02

68 Kari Haukipuro Kempele 2:00:11

69 Sami Juola Pohjolan Design-Talo Oy 2:00:55

70 Juha Käkelä - 2:02:03

71 Petri Kokko Oulun Sähkönmyynti 2:02:21

72 Lauri Koivuneva Oulu 2:02:23

73 Markus Häkkinen Välivainion Lenkkeilijät 2:03:27

74 Jaakko Rasmus Oulu 2:06:02

75 Sami Laatikainen Oulu 2:09:38

76 Jussi Tuohino Metalanperän Voima 2:09:51

77 Aleksi Mällinen Oulu 2:10:16

78 Samuli Korpela Ketolanperän Voima 2:10:18

79 Matti Rajala Oulunsalon Vasama 2:12:15

80 Jani Nuojua Rautakausi 2:13:12 81 Tuukka Saarela AMC / Rovaniemi 2:13:17

82 Mikael Ahola Rajakorven veljekset 2:15:46

83 Jonne Esko Oulu 2:16:42

84 Kari Koskinen Oulu 2:24:33

85 Tuomas Perämäki Oulun Yliopisto 2:26:55

86 Tomi Anttila Kempele 2:28:58

87 Juha Alila ODL Tietotekniikka 2:37:37

88 Petteri Paukkeri - 2:43:07

Myl 21.1 km kunto

1 Jaakko Lehtoaho - 1:33:10

2 Markus Karttunen OAMK 1:36:58

3 Harri Häll Oulu 1:38:19

4 Heikki Kemppainen Oulun poliisilaitos 1:38:54

5 Reima Mäntyranta Kempele 1:40:07

6 Jari Kangasniemi Oulun Jätehuolto 1:41:09

7 Matti Tarkiainen Hartela-Forum Oy 1:41:21

8 Sami Luomanperä Oulu 1:44:43

9 Markku Nissinen Kajaani 1:45:34

10 Teuvo Saukko Kempele 1:45:40

11 Timo Kinnunen Raahe 1:47:10

12 Kari Saarela Limingan Niittomiehet 1:48:54

13 Jarmo Kotajärvi Raahen Ykköspalvelu Oy 1:49:47

14 Jaakko Ruokola Laplands Runners 1:52:24

15 Ville Wallenius - 1:52:41

16 Jeehu Pasuri Oulu 1:52:54

16 Timo Pulkkinen Oulu 1:52:54

18 Ville Eronen Oulu 1:53:18

19 Ari Kuotesaho Kempele 1:53:33

20 Ola-Mihkku Länsman Haukipudas 1:54:47

21 Aatu Maaninka Kuusamon Erä-veikot 1:55:56

22 Timo Räsänen Kempele 1:56:09

23 Eero Järvilehto Oulu 1:56:18

24 Ville Rautiainen Arkkitehdit m3 Oy 1:56:26 25 Hannu Laukka Haukipudas 1:57:40

26 Juho Tyni Hartela-Forum Oy 1:58:25

27 Juha Ranta-Nilkku PehuTec Oy 1:58:45

28 Jarmo Manninen Kalajoki 1:58:47

29 Pekka Mankila Oulu 1:59:25

30 Tero Rytilahti Hartela-Forum Oy 1:59:59

31 Juha Lukkarinen Oulu 2:00:01

32 Topias Uusitalo - 2:02:42

33 Hannu Aspegren OMU 2:02:50

34 Keijo Kettunen - 2:03:57

35 Pekka Kylmäluoma Hartela-Forum Oy 2:04:37

36 Ilkka Harjula Oulu 2:05:36

37 Seppo Alatalo Oulunsuun Heitto 2:06:09

38 Timo Siika-Aho Oulu 2:06:22

39 Arto Lämsä Iin Hiihtoseura 2:06:40

40 Kari Jaronen Tuikkula 2:07:02

41 Jarmo Laurila Oulunsalo 2:07:07

42 Kari Nykänen Arkkitehdit m3 Oy 2:07:42

43 Juho Riepula Haukipudas 2:08:53

44 Tommi Matinpuro Oulu 2:10:03

45 Pasi Mänty Overtaken veto ja ponnistus, Ri 2:10:54

46 Toni Meriruoko Kempele 2:11:30

47 Tuomas Manninen Pudasjärvi 2:11:38

48 Tero Mäkikyrö Midsommarin Veto 2:13:38

49 Jari Yppärilä Veho 2:14:06

50 Jani Tervo Lewel Group 2:14:53

51 Antti Pietilä Oulunsalo 2:14:56

52 Antti Pohjanvesi Pudasjärvi 2:16:12

53 Matti Väätäjä Häjyt 2:17:02

54 Eero Melantie Kokkokosken Erä 2:20:38

55 Esa Korpela Kempele 2:22:58

56 Keijo Lumijärvi Tyrnävä 2:25:33

57 Arto Mäntyranta VEHO 2:27:31

M40 21.1 km

1 Ismo Juntunen Suomussalmen Rasti 1:21:49

2 Ilkka Kasila Kasu 1:24:04 3 Mika Raudasoja Merilapin Maratoonarit 1:25:22

4 Sakari Väisänen Oulu 1:30:00

5 Tatu Korhonen Liminka 1:30:47

6 Jari Kinnunen Suomussalmen Rasti 1:31:01

7 Jari Jokinen Anite Finland Ltd 1:31:19

8 Mika Tohmola Oulu Firefighters 1:31:42

9 Hannu Zitting Kempele 1:32:43

10 Markku Tarkiainen Oulu 1:36:19

11 Petri Tolkkinen Fysigo 1:36:54

12 Hannu Siira Oulu 1:39:38

13 Pekka Jokinen Kempele 1:39:50

14 Mika Hilli Oulu 1:39:52

15 Janne Saukko Oulu 1:42:11

16 Arto Moisanen Tieto Oyj 1:43:32

17 Mikko Lakso Temmeksen maraton 1:46:05

18 Veli-Pekka Mäkinen Kauppakeskus Zeppelin 1:46:43

19 Hannu Kokko Utajärven Urheilijat 1:46:54

20 Pasi Ruottinen - 1:51:08

21 Pasi Isopahkala - 1:52:16

22 Arto Sutinen Oulun Sähkönmyynti 1:56:17

23 Hannu Ahola Pohjolan Design-Talo Oy 1:58:42

24 Jarmo Huhtala Pohjolan Design-Talo Oy 1:59:50

25 Janne Kollin - 2:02:44

26 Kimmo Tiilikainen - 2:04:23

27 Sami Rousu - 2:09:30

28 Juha Saarinen HaHe 2:09:38

29 Markku Lotvonen Oulunsalo 2:11:31

30 Pasi Vappula Liminka 2:15:49

31 Jari Mäki-Runsas Coronaria Oy 2:20:27

M45 21.1 km

1 Jyrki Perttunen ONMKYU 1:22:03

2 Kari Pikkarainen Kuivasjärven Aura 1:27:02

3 Hannu Partanen Ranua 1:28:03

4 Jarmo Hartikka 1:29:14

5 Kari Korhonen Kuusamo 1:29:51

6 Jorma Niemelä Paavola 1:30:07

7 Markku Vehkaoja Training & Travel 1:30:58

8 Pasi Marttinen Otavan Ottopojat 1:31:06

9 Pekka Kuokkanen Iin Yritys 1:34:20

10 Pekka Kukkula IiHS 1:36:21

11 Simo Raiskio Tornio 1:36:37

12 Hannu Laurila Kemi 1:36:39

13 Timo Sonninen SSV Suzhou 1:36:59

14 Juha Immonen Kajaanin Kuohu 1:38:49

15 Jari Meriläinen Haukiputaan Veikot 1:40:08

16 Timo Taskila Rakettitukku 1:44:29

17 Juha Tilvis Oulu 1:44:55

18 Hannu Lamminaho - 1:45:00 19 Risto Jäärni Malininkankaan Karpaasit 1:45:46

20 Jari Jansson Kempele 1:46:38

21 Jaakko Juntunen OMP 1:47:37

22 Petri Pohjola Tornio 1:52:45

23 Juha Henriksson ONMKY 1:58:20

24 Jukka Alavesa 1:58:52

25 Hannu Lempinen Fujitsu 2:01:33

26 Pekka Turpeinen KAJUP 2:04:05

27 Arto Tahvanainen 2:08:27

M50 21.1 km

1 Seppo Rauhala ONMKY 1:24:18

2 Heikki Ojantakanen Oulunsuun Heitto 1:25:50

3 Juha Laakkonen Pudasjärven Urheilijat 1:31:44

4 Taisto Puurunen Kuivasjärven Aura 1:34:12

5 Antti Suua OTC 1:35:24

6 Jorma Kyllönen Kuhmon Kiva 1:36:05

7 Vesa Kylmänen Kempele 1:36:15

8 Taisto Kivelä Pölkky Oy 1:37:27

9 Ilkka Suorsa Hartela-Forum Oy 1:37:38

10 Kari Juola ONMKY 1:37:39

11 Jouni Taskila Oulu 1:38:43

12 Teuvo Vähkyrä Kipinän Toho 1:43:52

13 Kimmo Tauriainen Ruka Charter Oy 1:45:07

14 Tapani Mällinen Ojan Rauta 1:45:43

15 Risto Tuominen ONMKYU 1:45:50 16 Olavi Vesala Utajärven Urheilijat 1:48:40

17 Juhani Tervola Oulun Ikiliikkujat 1:48:48

18 Kari Puroila KAJUP 1:50:18

19 Ari Brunni Liminka 2:00:29

20 Timo Ylimaunu Oulu 2:02:07

21 Markku Vieru - 2:08:50

22 Esa Järvenoja - 2:10:49

23 Tuomo Koistinen Kajaani 2:17:12

24 Pekka Jussinniemi Vihanti 2:23:59

M55 21.1 km

1 Aulis Kaasinen Oulun NMKY 1:28:02

2 Kari Kautio ONMKY/KKM 1:31:10

3 Reijo Isola Iin hiihtoseura 1:32:34

4 Juha Kankkunen AMC/Rovaniemi 1:34:33

5 Matti Koivikko Oulunsuun Heitto 1:41:08

6 Markku Lassila Taivalkoski 1:46:28

7 Paavo Kontio Martinniemi 1:47:50

8 Juha Ronkainen Pudasjärven Urheilijat 1:48:42

9 Vilho Varonen LapinVeikot 1:50:07

10 Veijo Ukkola Kastellin kuntoilijat 1:50:56

11 Lauri Viikkula Kuusamo 1:52:54

12 Osmo Ohtonen AMC 1:53:32

13 Tarmo Möykkymäki YlivieskanKuula 1:59:51

14 Kyösti Haukipuro Kerava 2:00:47

15 Pekka Ollila Oulun Sähkönmyynti 2:10:33

16 Seppo Tuomi Oulun Sähkönmyynti 2:16:59

17 Timo Rantala 2:26:42

M60 21.1 km

1 Kauko Tuisku RDS Rovaniemi 1:26:02

2 Markku Paukkonen Leppävirran urheilijat 1:29:19

3 Jukka Villanen Rovaniemen Roadrunners 1:34:46

4 Jouko Kuusirati RaahenSporttiVeteraanit 1:47:55

5 Erkki Manninen Oulunsuun Heitto 1:48:26

6 Paavo Niskanen Osmangan urheilijat 1:48:34

7 Martti Kylen Oulu 1:49:36

8 Aarno Pätäri Hikiset Kemi 1:49:45

9 Kalle Lempinen Limingan Niittomiehet 1:52:11

10 Paavo Uusitalo KipinänKoski 1:54:30

11 Martti Tyni Kuusamo 1:57:54

12 Heikki Kuusento - 1:59:34

13 Pekka Kuivalainen KittilänUrheilijat 1:59:42

14 Ilkka Hirvikoski AMC-Rovaniemi 1:59:47

15 Tauno Siik Oulun NMKYU/JS 2:01:38

16 Matti Juntunen Ylikiiminki 2:04:01

17 Jorma Tikkinen Oulun NMKY 2:04:07

18 Risto Nordman Oulu triathlon & cycling 2:05:48 19 Ahti Husa 2:07:48

20 Mauno Väisänen Puolanen Ryhti 2:17:03

21 Reijo Pirinen Siikajoki 2:18:53

22 Vesa Okkonen - 2:19:48

Nyl 21.1 km

1 Elina Lindgren Oulun Pyrintö 1:20:08

2 Kaisa Pirkonen Kuopion Reipas 1:24:27

3 Anna-Lee. Nuolikivi-Roininen Muhoksen Urheilijat 1:33:18

4 Riikka Tulppo Oulun NMKY 1:33:19

5 Ilona Luiro AMC Rovaniemi 1:36:22 6 Marika Tiiperi Rovaniemen Palveluskoirakerho 1:37:31

7 Marja Hiltunen Oulu 1:37:32

8 Pauliina Aula-Kyrö Team Donna Agile 1:38:03

9 Marjo Loukkola Vuokatin Ski Team 1:38:32

10 Henna Hyvärinen Haukipudas 1:40:36

11 Päivi Lumijärvi Limingan Niittomiehet 1:41:10

12 Marika Käkelä Oulu 1:48:15

13 Satu Farin PehuTec Oy 1:50:30

14 Anna Sorro Rovaniemi 1:50:39

15 Anna-Maria Tuomikoski OYS, Vapari 1:51:12

16 Jenna Hemmilä Kempele 1:51:53

17 Maria Kakko Muhos 1:52:48

18 Anna-Leena Heikkinen Liminka 1:53:12

19 Pilvi Mannerkorpi Oulu 1:53:17

20 Laura Isopoussu Oulu 1:53:36

21 Mirva Salmela - 1:54:19

22 Sanna Mikkola Oulunsuun Heitto 1:55:27

23 Kaisa Sillanpää Kempele 1:55:30

24 Raili Kokko Utajärven Urheilijat 1:56:04

25 Oona Haikonen 1:56:06

26 Essi Vasankari Oulun Yliopisto 1:56:11

27 Susanne Tanhua-Salmi Oulu 1:56:18

28 Päivi Kivelä Liminka 1:56:23

29 Sanna Illikainen - 1:57:16

30 Hanna Leskinen Tupos 1:58:25

31 Helli Karhunen Oulu 1:59:08

32 Ritva Heikkala OYS Vapari 1:59:31

33 Elisa Härö OYS Vapari 1:59:32

34 Marjukka Laakkonen Ii 1:59:43

35 Anna-Maaria Vuola Helsinki 1:59:44

36 Sanna Isoaho Oulu 1:59:55

37 Lotta Savola - 2:00:03

38 Taija Lappalainen OAMK/Luova 2:00:13

39 Irene Tuohimaa Oulunsalo 2:01:18

40 Minna Kemppainen 2:02:03

41 Milka Grekula Raahe 2:03:53

42 Riikka Keskinen Anite Finland Ltd 2:03:59

43 Veera Tikkinen Kempele 2:04:12

44 Päivi Kippola Raahe 2:05:37

45 Maarit Kaskinen Helsinki 2:05:43

46 Niina Martikainen Oulu 2:06:04

47 Tanja Holappa - 2:06:39

48 Maiju Poutiainen - 2:07:07

49 Taina Palola Kiiminki 2:07:50

50 Mari Säynäjäkangas Oulunsalo 2:07:57

51 Kaisa Puurunen Puutarha KukKaisa 2:08:37

52 Merja Eskola Tupoksen aloittelija 2:09:11

53 Outi Vasiljeff OYS, Vapari 2:09:39

54 Heidi Kymäläinen Tampere 2:09:45

55 Raisa Alatalo Raahe 2:10:03

56 Karoliina Laukka Oulu 2:10:22

57 Sari Lampela - 2:10:23

58 Marjut Laukkanen Oulu 2:10:31

59 Minna-Mari Jurvansuu Teknopalatsi 2:10:39

60 Susanna Vuorma - 2:10:59

61 Johanna Sipilä Raahe 2:11:17

62 Hanna Jäntti Oulu 2:11:38

63 Anne Äijälä Kempele 2:12:06

64 Merja Tissari Pielavesi 2:12:33

65 Ulla-Maija Pöhö Oulu 2:12:39

66 Sanna Järvenpää Kempele 2:13:47 67 Leena Simuna - 2:14:13

68 Laura Kokko - 2:14:48

69 Emilia Sauvola Tupos 2:16:20

70 Peppi Jokelainen Oulu 2:17:39

71 Janna Väänänen Kempele 2:18:26

72 Heli Leinonen Oulu 2:18:33

73 Mira Savilaakso Pinkeät Pakara Pirkot 2:18:43

74 Riikka Säkkinen - 2:19:25

75 Eija Manninen kalajoki 2:20:03

76 Anni Esko Oulu 2:20:25

77 Jatta Säily Oulunsalo 2:20:58

78 Kirsi Seppänen Ketolanperän Liikkujat 2:21:23

79 Maarit Knuutinen Kiuruveden Urheilijat 2:21:43

80 Kristiina Jokitulppo 2:22:27

81 Anna Haukipuro Kempele 2:22:54

82 Merja Piekkari Kempele 2:23:10

83 Virpi Ylitalo Oulu 2:23:19

84 Nella Kalliokoski 2:23:33

85 Tiina Suronen - 2:24:17

86 Senja Niskasaari Vapari 2:25:10

87 Minna Säkkinen Oulu 2:25:19

88 Merja Määttä Kempele 2:25:26

89 Matleena Laukka - 2:25:27

90 Reetta Salmi Tyrnävä 2:25:29

91 Sanni Mäkinen Saloisten Reipas 2:25:47

92 Emma Lamberg Oulun Yliopisto 2:26:55

93 Mari Lahtinen Team Timmit Tammat 2:27:08 94 Maria Sipilä Kempele 2:27:54

94 Reeta Korva Kempele 2:27:54

96 Jenita Siira Kempele 2:29:05

97 Anu Mikkonen Oulunsalo 2:29:13

98 Tiina Löfman Kempele 2:30:06

99 Suvi Granroth Oulu 2:30:29

100 Katja Kuusento Oulu 2:32:20

101 Rosa Nuojua Rautakausi 2:33:02

101 Päivi Nuojua Rautakausi 2:33:02

103 Outi Korkala - 2:34:00

104 Riikka Okkonen - 2:34:01

105 Johanna Pelkonen - 2:34:07

105 Riina Koivuneva Oulu 2:34:07

107 Jaana Ahoranta ODL Tietotekniikka 2:37:37

108 Heidi Similä Oulu 2:38:41

109 Maria Pääkkö Siikajoki/Ruukki 2:41:08

110 Mari-Anna Alenius Oulun seudun kuntoutussairaala 2:45:49

111 Riikka Kestilä Hailuoto 2:46:02

112 Kaisa Haapala Hailuoto 2:46:04

113 Merja Savolainen Oulu 2:46:23

114 Stefanie Lavan The Southern Hemisphere 2:47:57

115 Emmi Pynttäri Oulu 2:48:44

116 Päivi Peltokorpi Kannus 2:52:21

117 Katariina Hautamäki Tyrnävä 2:59:14

Nyl 21.1 km kunto

1 Lea Millaskangas Team Donna Agile 1:50:44

2 Sini Kantola Oulun Yliopisto 1:56:58

3 Kreetta Vänttilä Tupos 1:57:26

4 Saija Somero Helsinki 1:58:51

5 Kaire Marttila Haapsalu 2:00:48

6 Salla Ahonen omatoiminen 2:03:43

7 Pia Mäenpää Tyrnävä 2:03:59

8 Hanna Taavettila Napapiirin seuratanssijat 2:04:57 9 Elina Keto Oulu 2:05:19

10 Katri Päivärinta Oulun Jätehuolto 2:05:54

11 Linda Härkönen Iin Hiihtoseura 2:06:40

12 Pauliina Saukkonen Jurvelin OY 2:07:11

13 Marja-Leena Saarela Limingan Niittomiehet 2:08:09

14 Kati Martikainen OYS Vapari 2:08:32

15 Sanna Knuutinen - 2:09:26

16 Outi Virkkula Kellon kälkättäjät 2:10:54

17 Anu Kaukua Kellon Käläkättäjät 2:10:56

18 Hennamari Toiviainen Oulu 2:11:00

19 Aino Maaninka Kuusamon erä-veikot 2:12:17

20 Alina Häyrynen Oulu 2:14:37

21 Päivi Niemelä Sunnuntai juoksija 2:15:33

22 Merja Joensuu Alatemmes 2:15:42

23 Elina Könönen Kempele 2:16:56

24 Anna Saikkonen Murto 2:16:58

25 Sanna Siponen Kempele 2:17:00

26 Raili Aska PELLO 2:18:30

27 Hanna Hilli Oulu 2:18:32

28 Johanna Linna Kempele 2:18:54

29 Minna Mäkikyrö Midsommarin Veto 2:19:34

29 Terhi-Maria Mäkikyrö Lapin Urheiluopisto Santasport 2:19:34

31 Pia Harjuhahto Oulunsalo 2:20:53

32 Liisa Mutanen Oulu 2:21:28

33 Katja Siekkinen Pudasjärvi 2:22:18

34 Sanna Vähätiitto Liminka 2:22:58

35 Sari Alatalo Oulu 2:24:14

36 Niina Pudas Oulunsalo 2:24:18

37 Johanna Marttila Oulu 2:24:19

38 Minna Kehusmaa Oulu 2:24:40

39 Monika Logar Slovenia 2:25:32

40 Heini Haapala Oulu 2:26:33

41 Tiina Rantala - 2:26:42

42 Taija Mattila Pattijoki 2:29:58

43 Anu Junes-Kähkölä - 2:30:40

44 Maiju Nevalainen Ii 2:31:01

45 Emma Tähtinen Oulu 2:32:19

45 Heli Oikarinen Oulu 2:32:19

47 Anna Jokimäki Oulu 2:32:20

48 Minna Koivunen Oulun naisvoimistelijat ry 2:32:54

49 Sanna Häyrynen Oulun naisvoimistelijat ry 2:33:07

50 Johanna Vähätiitto Oulu 2:38:17

51 Maarit Peltokorpi Tyrnävä 2:53:06

52 Anna-Kaarina Rehu Haukipudas 2:54:07

53 Maija Humalajoki Pperho 2:54:08

54 Eveliina Mäkäräinen - 2:59:06

N40 21.1 km

1 Katja Tikkanen Oulun NMKY/KKM 1:31:22 2 Marjo Mulari ONMKYU 1:33:57

3 Outi Sulasalmi Oulun NMKY/KKM 1:42:23

4 Susanna Lapilainen Oulu 1:47:29

5 Miia Tavasti Liminka 1:50:54

6 Jatta Seppälä - 1:53:19

7 Sari Mettovaara OYS Vapari 1:54:13

8 Tanja Juntunen Suomussalmen Rasti 1:57:44

9 Sari Honkanen-Rönkkö Pudasjärvi 2:01:31

10 Virpi Lahdenperä Liminka 2:04:14

11 Susanna Ylikunnari Oulu 2:05:49

12 Kirsi Kyllönen - 2:06:03

13 Minna Liljamo 5M 2:09:54

14 Leena Virolainen Oulun kaupunki 2:12:33

15 Marika Nurmela Team Timmit Tammat 2:27:07

N45 21.1 km

1 Tuija Keihtä AMC/Rovaniemi 1:43:31

2 Kati Kuivalainen KittilänUrheilijat 1:47:03

3 Anita Manninen Suomussalmen Rasti 1:49:41

4 Tiia Kujala - 1:52:28

5 Pirkko Jaakola-Juntunen Kiuruveden Urheilijat 1:53:19

6 Helena Rimpeläinen ORämmät 1:59:03

7 Päivi Laine Tornio 2:00:46

8 Jaana Hakola Koijumaan Kova 2:01:33

9 Teija Lukkarila - 2:03:02

10 Tytti Christophliemk Tyrnävä 2:03:19

11 Kirsi Kankanpää Laplands Runners 2:08:56

12 Elsa Pyykkönen Suomussalmen Rasti 2:09:09

13 Vuokko Maaninka Kuusamo 2:15:51

14 Heidi Länkinen - 2:15:58

N50 21.1 km

1 Anne Saromaa Oulunsuun Heitto 1:42:18

2 Eeva Romppainen Suomussalmen Rasti 1:43:34

3 Eija Porola Kuivasjärven Aura 1:50:25

4 Satu Siika-Aho Oulunsuun Heitto 1:50:49 5 Anu Udd - 1:55:30

6 Marja Kilpeläinen OYS, Vapari 1:58:57

7 Vuokko Niemi Oulu 1:59:09

8 Mervi Rauhala Kempele 2:01:05

9 Liisa Kemppainen Oulun NMKYU/KKM 2:02:03

10 Sirpa Pirilä OTC 2:02:29

11 Eija Harmaala Oulunsalo 2:03:44

12 Riitta Koivunurmi Kiuruveden Urheilijat 2:03:47

13 Pirkko-Liisa Isoaho OSAO 2:04:19

14 Marja Lammela OYS, Vapari 2:05:14

15 Terttu Heikkinen - 2:13:24

16 Aira Piekkari Kempele 2:23:10

17 Katri Taskila Lumijoki 2:26:58

N55 21.1 km

1 Juliaana Kaltakari Tervaväylän koulu 1:41:16

2 Aila Jaatinen NMKY 1:51:43

3 Tuija Ohtonen AMC 2:00:50

4 Liisa Kytöaho RASVE 2:08:10

5 Leena Savukoski Ylivieskan Kuula 2:12:02

6 Heena Holappa - 2:14:09

7 Riitta Saarni Helsinki 2:16:26

8 Pirkko Väisänen Puolangan Ryhti 2:17:03

9 Kirsti Satta AMC/Kolari 2:21:09

N60 21.1 km

1 Arja Kuittinen Oulu 2:13:36

2 Terttu Peltoniemi Haukipudas 2:35:28

Myl 42.2 km

1 Atro Anttila Vimpelin Veto 2:53:32

2 Jussi Pietikäinen - 3:06:59

3 Olli Heinikoski Kuivaniemen Isku 3:28:07

4 Sakari Mäntyniemi - 3:28:23

5 Jouko Perttula Ii 3:41:29

6 Jani Tyni Koston Tynit 3:44:05

7 Ville Sirviö Kiiminki 3:47:59

8 Esko Tolonen Oulu 3:56:59

9 Markku Heikkilä Ii 4:12:52

10 Kari Ylisassi OYS, Vapari 4:21:00

11 Rej Ekmark Ksshp kvs 37 4:25:02

12 Alf Granvik IFN 4:48:22

13 Miikka Kurunlahti Oulu 4:49:51

14 Markus Söyrinki Oulu 5:48:40

Myl 42.2 km kunto

1 Heikki Karjalainen Oulun Yliopisto 3:43:51

2 Ossi Kotavaara - 5:13:20

M40 42.2 km

1 Teuvo Kuusela Kemi 3:15:21

2 Mika Mörsäri Polarhouse/Keminmaa 3:18:10

3 Mika Ojala Haukiputaan Heitto 3:19:04

4 Jarkko Kivelä - 3:27:04

5 Kimmo Palokangas Oulun Ikiliikkujat 3:30:24

6 Teemu Poussu Oulu 3:58:11

7 Sakri Taskila - 4:05:36

M45 42.2 km

1 Ilkka Pekkarinen Juuan Jänne 3:20:01

2 Petteri Mannersalo Oulu 3:20:23

3 Kimmo Savolainen Anite Finland Ltd 3:38:44

4 Taisto Latvalehto Oulun Rakennusteho oy 3:51:09

5 Timo Marjomäki Team Squeezy 3:51:16

6 Osmo Silvola - 3:51:28

7 Tuomo Virkkala Hyvinkää 3:53:36

8 Jari Seppälä - 3:55:18

9 Ari Vihriälä Liminka 3:59:54

10 Leino Pasma OYS Vapari 4:06:55

M50 42.2 km

1 Pertti Riepula Kuivaniemen Yritys 3:17:55

2 Vesa Välipirtti Kempeleen Maratonklubi 3:38:10

3 Mikko Perttula Hämeenkoski 3:58:21

4 Olavi Ukkola Kastellin kuntoilijat 4:08:15

5 Jouni Harjuhahto Tupos 4:28:29

6 Timo Jokineva - 4:35:34

M55 42.2 km

1 Lauri Mikkonen Oulun NMKY/KKM 3:39:17

2 André Dekker Fuuga Hierontaterapia Oulu 3:51:42

3 Pauli Hyvärinen Ojan Rauta Maraton Team 4:14:41

4 Niilo Tyni Koston Tynit 4:18:29

5 Timo Lehtinen Valtra 4:22:32

6 Alpo Vornanen Mäntylahden veto 4:35:34

M60 42.2 km

1 Ari Vaalamo Oulun Ikiliikkujat 3:40:34

2 Ali Männikkö Kuolion Visa 3:41:23

3 Markku Tervonen Rovaniemi 3:49:03

4 Paavo Pajunen Häjyt Mikkeli 4:04:45

5 Edvin Hepokangas Oulu 4:06:15

6 Väinö Lappalainen Sportti -81 Iisalmi 5:11:33

M65 42.2 km

1 Urpo Mansikka AMC/Tornio 4:53:47

M70 42.2 km

1 Paavo Takalahti Kempeleen Maratonklubi 4:44:42

Nyl 42.2 km

1 Riikka Burke Nilsiä 3:52:18

2 Katja Korhonen Jyväskylän Pallokerho 3:54:12

3 Elina Yrjänheikki Lohijärven Kuohu 4:14:06

4 Katja Ikonen Kempele 4:31:18

5 Tanja Hyväri RDS 5:32:11

Nyl 42.2 km kunto

1 Lea Hiltunen - 3:56:00

2 Merja Ryhänen Oulu 4:31:27

N40 42.2 km

1 Tuija Koskinen - 3:46:25

2 Mari Sipola Kemi 4:18:29

3 Anne Korva - 4:27:53

N45 42.2 km

1 Heli Lehtinen Finnish Marathon Runners 3:47:44

2 Tiina Riepula Kuivaniemen Yritys 4:36:59

N50 42.2 km

1 Aila Uusikartano Kittilän Voima 3:53:04

N55 42.2 km

1 Marja Holopainen Liperin Taimi 3:54:35

N60 42.2 km

1 Pirjo Ketola Pyhäjoki 5:22:31

M 42.2 km käsipyöräkelaus

1 Harri Sopanen Handbike Finn/Espoo 2:08:07

2 Teppo Polvi Handbike FINN 2:09:50

3 Petri Hirvasniemi Kempeleen Pyrintö 2:19:49

4 Jarmo Jokinen Oulun NMKY 2:54:56

      
      
      
  

1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017