Kempeleen Maratonklubi
Kempeleen Maratonklubi ry:n logo

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

22. Pertin-Hiihto 1.3.2008






Miehet yleinen
30 km




1 Keijo Pintamo-Kenttälä Pudasjärven Urheilijat 1.23.10
2 Pertti Kvist Lappia 1.26.09
3 Jorma Puurunen Yli-Iin Naseva 1.27.48
4 Janne Kivelä Reisjärven Pilke 1.34.21
5 Jarkko Kivelä Haukiputaan Heitto 1.36.57
6 Veli-Matti Nurkkala Alavieskan Viri 1.40.07




Miehet 40 v, perinteinen
30 km




1 Pekka Kukkula Iin Hiihtoseura 1.23.17
2 Jorma Rotonen PIHTU 1.27.39
3 Ari Järvenpää Iin Urheilijat 1.27.43
4 Jouko Höynälä Paksumahat 1.27.53
5 Kari Raatikainen Uskelan Urhot 1.29.54
6 Mauri Puolakanaho Kempeleen Kiri 1.39.34
7 Kari Lilleberg Oulun Kilpa-Veljet 1.47.01




Miehet 50 v, perinteinen
30 km




1 Kai Lappalainen Oulun Vasama 1.27.07
2 Pekka Hartikka Oulun Kilpa-Veljet 1.28.29
3 Jouko Karppinen LaiVe 1.32.57
4 Kari Kuoppamaa Muhoksen Urheilijat 1.36.35
5 Jorma Aalto Ii 1.41.10




Miehet 55 v, perinteinen






1 Teuvo Pekkala OEK 1.29.10
2 Eino Juola Kempeleen Pyrintö 1.29.11
3 Pentti Kuopus Pudasjärven Urheilijat 1.29.26
4 Paavo Veijo Iin Hiihtoseura 1.40.30
5 Pasi Koskela Oulun Hiihtoseura 1.52.08




Miehet 60 v, perinteinen
30 km




1 Seppo Soronen Ylikiimingin Nuijamiehet 1.29.47
2 Matti Kela Oulun Kilpa-Veljet 1.37.24
3 Alpo Pelkonen Oulunsalon Vasama 1.37.46
4 Pertti Sankilampi
1.45.52
5 Oiva Rantala Kiimingin Urheilijat 1.46.02




Miehet yleinen, vapaa
30 km




1 Jari Puolakka Diapolis 1.19.14
2 Jouni holappa
1.19.16
3 Antti Karjaluoto Tampereen Pyrintö 1.19.17
4 Antti Runtti Ylikiiminki 1.21.03
5 Kari Kokko PKC Group Oyj 1.21.04
6 Pasi Huhtalo Aavasaksan Kisa 1.23.45
7 Marko Heikkinen Tahkis, Oulu 1.25.16
8 Petri Keskitalo Kiiri 1.28.03
9 Hannu Vimpari K-Koo 1.33.08
10 Santtu Kuusento G4S 1.34.12
11 Vesa Ruonala Oulu 1.49.40




Miehet 40 v, vapaa
30 km




1 Juhani Tervola Kiimingin Urheilijat 1.21.07
2 Pentti Määttä Pudasjärven Urheilijat 1.21.09
3 Ilpo Juopperi KarVi 1.23.40
4 Kari Suomela Haukiputaan Veikot 1.25.00
5 Asko Vääräniemi ONMKYU 1.26.07
6 Markku Pöykiö
1.28.54
7 Hannu Kaikkonen Oulunsalon Vasama 1.29.42
8 Taisto Latvalehto LaiVe 1.30.21
9 Kalevi Loukusa Kiimingin Urheilijat 1.33.49




Miehet 50 v, vapaa
30 km




1 Reijo Isola Iin Hiihtoseura 1.21.05
2 Eero Räihä Oulu 1.25.33
3 Urpo Tolonen Pudasjärven Urheilijat 1.29.33
4 Keijo Pihlajamaa Raahen Sportti Veteraanit 1.30.02




Miehet 55 v, vapaa
30 km




1 Heikki Hilden KARVI 1.22.19
2 Osmo Soronen Oulun Kilpa-Veljet 1.23.59
3 Tapio Peltola Oulun Hiihtoseura 1.28.43
4 Raimo Tapio Oulu 1.28.49
5 Lauri Heikkilä Vesaisten Pojat 1.30.17
6 Erkki Annanpalo Oulun Hiihtoseura 1.30.23
7 Kauko Kemppainen Oulun Kilpa-Veljet 1.31.07




Miehet 60 v, vapaa
30 km




1 Pauli Bordi Oulun Kilpa-Veljet 1.24.54
2 Kauko Meriläinen Haukiputaan Heitto 1.27.34
3 Esko Hämeenniemi Oulun Hiihtoseura 1.31.08
4 Arvo Liedes Haukiputaan Heitto 1.31.09
5 Aimo Vallo Stora Enso 1.35.53
6 Reino Tapio Roi Maratonhiihtäjät 1.36.38
7 Matti Lassila Revonlahti 1.46.45




Naiset yleinen, perinteinen
30 km




1 Pirkko Hämeenniemi Oulun Hiihtoseura 1.53.46
2 Tarja Huru Haukiputaan Heitto 2.00.06
3 Sisko-Liisa Luukinen Limingan Niittomiehet 2.01.22




Naiset yleinen, vapaa
30 km




1 Sanna-Maija Pohjanvesi Pudasjärven Urheilijat 1.24.02
2 Maria Mikkonen Kempeleen Pyrintö 1.35.08
3 Seija Riihijärvi Kempele 2.03.03




Naiset 40 v, vapaa
30 km




1 Marjut Vuorenmaa Oulun Hiihtoseura 1.27.09
2 Armi Heikkinen OYS Vaparit 1.34.16
3 Maarit Nyman Haukiputaan Heitto 1.41.19
4 Katja Leppäkangas OSAG 2.00.09




Miehet Retki, perinteinen
30 km




1 Ari Grönstrand Oulu 1.40.29
2 Mikko Rajavaara Kiimingin Urheilijat 1.41.35
3 Ulrich Bergmann Oulu 1.47.41
4 Markku Kuivala Kiimingin Urheilijat 1.48.03
5 Ilpo Roivainen Haukipudas 1.58.02
6 Olli Koskela Oulu 2.23.45




Miehet Retki, vapaa
30 km




1 Marko Mustonen Kempele 1.26.04
2 Jukka Keränen PKC Group Oyj 1.27.55
3 Jarmo Drushinin Pulkkilan Ponsi 1.27.58
4 Jussi Niku Kempele 1.33.20
5 Janne Junkkonen Oulunsalo 1.35.05
6 Jari Naisniemi Kempele 1.35.06
7 Petri Marttila Lumijoki 1.36.09
8 Tero Vimpari Oulu 1.36.16
9 Pekka Pesonen SWECO 1.38.14
10 Esa Kellokumpu Ii 1.41.21
11 Jaakko Ruokola Vesaisten Pojat 1.41.50
12 Jouko Kuorilehto Kempele 1.41.55
13 Reijo Kemppainen Tyrnävä 1.42.11
14 Ilkka Hanhela Haukiputaan Heitto 1.43.25
15 Eero Sauvola Oulunsalo 1.43.56
16 Pasi Karppinen Kempele 1.45.44
17 Risto Airaksinen Oulun Tarmo 1.46.46
18 Juhani Pääkkö Polar Forest 1.48.26
19 Jari Jansson Kempele 1.51.31
20 Jarmo Vaitiniemi Oulu 1.53.26
21 Ari Honkonen Kempele 1.54.21
22 Sakari Haataja TyTe 1.54.55
23 Heimo Runtti Ylikiimi 1.55.00
24 Henrik Haataja TyTe 1.56.20
25 Jari Laurila Haukipudas 1.58.05
26 Mikko Nissilä Eltel Networks 1.58.43
27 Juha Tolonen K-Koo 1.59.26
28 Aki Ylikulju Liminka 2.00.34
29 Aulis Ylikulju Raahe 2.00.35
30 Timo Pärkkä Oulu 2.02.55
31 Anssi Korhonen Swanlines Oy 2.03.05
32 Toivo Saikkonen Oulu 2.07.12
33 Henri Muotka Oulunsalo 2.23.39
34 Matias Törmänen Oulu 2.39.28




Naiset Retki, perinteinen
30 km




1 Paula Raatikainen Uskelan Urhot 1.48.11




Naiset Retki, vapaa
30 km




1 Leena Öykkönen Kärsämäki 1.38.48
2 Sari Höynälä Oulu 1.44.53
3 Leena Savukoski YK 1.48.56
4 Elina Peltola PKC Group Oyj 2.04.42
5 Hanna Vaitiniemi PKC Group Oyj 2.04.43
6 Vuokko Niemi Oulu 2.21.53
7 Marja Muotka Oulunsalo 2.23.36
8 Katri Laukkanen Helsinki 2.23.37
9 Maarit Laukkanen Kirkkonummi 2.23.40
10 Paula Laukkanen Kirkkonummen HS 2.23.41
11 Katri Suorsa Oulu 2.39.28




Reppusarja osallistuneet ,ilman ajnottoa







Ville Rohkimainen Oulu

Seppo Pulkkinen Kempele

Kasperi Pulkkinen Kempele

Kauko Tolvanen Kempele

Raimo Tirkkonen Oulu

Aarno Partanen Oulu

Matti Rouhiainen Oulu

Mauno Peltonen Oulu

Veikko Grönstrand Oulu

Esko Palkki Oulu

Matti Viitanen Kempele

Heimo Tomperi Kempele

Sirkka Niemelä Oulu

Alpo Niemelä Oulu

Niilo Jaara Muhos

Ilkka Ylitalo Tyrnävä

Saimi Kukkohovi Muhos

Ari Rahikka Ylioppineet

Pekka Peltoniemi Kempele

Jarmo Moilanen Siikajoki








Pertin-hiihtojen arvontapalkinnot







Taulutelevisio Sisko-Liisa Luukinen

Mikroaaltouuni Pekka Kukkula

Pölynimuri Ilpo Juopperi

Kumisaappaat Jouko Kuorilehto

Sauvat Petri Keskitalo


Petri Marttila

Kiikarit Pasi Koskela


Ari Honkonen

Sykemittari Marko Mustonen


Sakari Haataja

Kirja Maarit Laukkanen

Silikonipatalappu Toivo Saikkonen


Tarja Huru


Janne Junkkonen


Ville Rohkimainen

Leafin lahjapussi Mikko Rajavaara


Risto Airaksinen

Genga-peli Jarmo Moilanen

Jopas-leikkuulaudat Pentti Määttä

Vihreä laukku Seija Riihijärvi

Leafin kylmälaukku Markku Pöykiö

Pyyhepakkaus Pentti Kuopus

Valkoinen muovikassi Vuokko Niemi

Kolvi Armi Heikkinen

Reppu (Colgate) Kari Kuoppamaa


Paula Laukkanen

Souvarit- CD Sirkka Niemelä


Pertti Kvist


Leena Savukoski


Reijo Isola


Marja Mikkonen


Jaakko Ruokola


Markku Kuivala


Asko Vääräniemi

Kaulahuivi Eero Sauvola


Janne Kivelä


Paula Raatikainen


Leena Yökkönen


Juhani Pääkkö

Honda-Fleece Ari Rahikkala

Sulkaarasia Antti Karjaluoto


Sari Höynälä


Jarmo Drushinin

Digibox (Humax) Pirkko Hämeenniemi

2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017